30/05/2019 admin

Satışlarınızı Artıracak 8 Web Tasarım Önerisi

Her işletme, ziyaretçileri harekete geçmeye teşvik eden, bir sonraki adıma geçmelerini sağlamak için çekici bir web sitesi ister. Web siteniz sonuç üretmiyorsa nedenini belirlemelisiniz.

Web tasarımı bir web sitesinin dönüşüm oranı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ziyaretçiler bir web sitesinin görsel çekiciliği konusundaki güvenilirliğini değerlendirmekte ve yargılarını 3.42 saniye kadar kısa bir sürede yapmaktadırlar.

Dönüşüm oranınızı artırmak ve sıradan gezicileri değerli müşterilere dönüştürmek için web sitenizi optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken ve satışlarınızı arttıracak 8 web tasarım önerisi:

1. Açılış Sayfasının Gücü

Müşteri adayları yaratma ve çevrimiçi varlıklarını büyütme konusunda ciddi olan herhangi bir işletmenin açılış sayfasını önemsemesi gerekir.

Açılış sayfası, belirli bir teklife veya ürüne adanmış bir web sayfasıdır. Bir web sitesinin geleneksel bir ana sayfasından farklı olarak, bir açılış sayfasının tasarımının her öğesi, ziyaretçinin harekete geçmesini sağlamak ve harekete geçirme çağrınıza tıklamak amacına odaklanır. Amaç, bir ziyaretçiyi, bir müşteriye veya müşteri adayına dönüştürmektir.

Pazarlama tekliflerinizin her biri için benzersiz açılış sayfaları oluşturun. Bu şekilde, açılış sayfalarınızı hedef kitlenizin farklı bölümlerine hedefleyebilir ve kişisel etki noktalarını ele alabilirsiniz.

Açılış sayfası tasarımınızın, ziyaretçinizin istediğiniz işlemi yapmasını sağlamak için lazer odaklı olduğundan emin olun. Sayfadaki tüm dikkat dağıtıcıları kaldırın, harekete geçirme çağrınızı açık ve cazip hale getirin ve müşterinizin harekete geçirme çağrısını tamamlamasının mümkün olduğundan emin olun.

2. Renk Kullanımı

Doğru renk paleti, dönüşüm oranınızı, özellikle harekete geçirme çağrınızın rengini artırabilir. Ript Apparel yeşil düğmesini sarıya çevirerek dönüşümlerini % 6,3 artırırken, Performable yeşilden kırmızıya dönüşen CTA dönüşümlerde% 21 oranında artış gösterdi .

Kitlenizi bilin ve web sayfalarınız için doğru rengi seçmek için müşteri personelinizi kullanın. Genellikle kadınlar yeşil, mavi ve mor renklere daha iyi tepki verir. Kitleniz ağırlıklı olarak erkekse, siyah, yeşil ve mavi efektif renklerdir.

Kahverengi ve turuncu genellikle en zayıf performans gösteren renklerdir. Renk körlüğü olan kişilerin daha çok yeşil ve kırmızı ile mücadele ettiğini unutmayın.

3. Sosyal Prova ve Güven Sembolleri

İnsanlar neden markanıza güvenmeli? Potansiyel müşterilerin mükemmel bir hizmet veya ürün sunmak için şirketinize güvenebileceklerini hissettirmek için sosyal kanıt ve güven sembollerini kullanın.

Mutlu müşterilerinizden gelen referansları kullanmak, şirketinizin ve web sitenizin güvenilirliğini göstermek için harika bir yoldur. Potansiyel müşterinizin, mutlu olacakları bir hizmet veya ürün sağlama konusunda size güvenebileceklerini hissettirmeyi amaçlamalısınız.

İnsanlar sosyal bir demet. İnsanları bir şey hakkında bir fikir paylaşırken gördüğümüzde, bu aynı görüşü paylaşmamızı teşvik eder. Web sitenizi oluştururken ve web tasarımcılarınızla plan yaparken referanslar ve müşteri yorumları için yer bıraktığınızdan emin olun.

Aşağıdakileri de ekleyerek yeni müşterilere satın alma konusunda güven verin:

  • Referansları belirgin bir yere yerleştirin. Harekete geçirme çağrınızı gölgede bırakmayın, ancak belirgin bir konumda olduklarından emin olun.
  • Alıntı yapılan müşterilerin gerçek fotoğraflarını ekleyin. Bir alıntıya bir yüz vermek, incelemenin orijinal olduğuna dair güven ve kanıtın oluşturulmasına yardımcı olur. Önce izin almayı unutmayın!
  • Bir referans için yazı tipi seçiminizin anlaşılmasının kolay olduğundan emin olun. Sadelik, okunması zor olan süslü bir fonttan daha iyidir.

E-ticaretiniz varsa sosyal kanıtı göstermenin bir başka harika yolu da “en çok satanlar” bölümünü entegre etmektir. Geniş bir ürün yelpazesi satıyorsanız, sitenizi ziyaret eden yeni bir ziyaretçi sıkıcı bulabilir. Gezinmesi kolay ve görsel olarak çekici “en çok satan” bölümü en popüler ürünlerinize yeni ziyaretçiler çekebilir.

4. Video İçeriği

Video, web tasarımında 2019’dan sonraki bir sonraki yıla kadar devam edecek şekilde ayarlanmış sıcak bir trend. Şirketler, ürün videolarının web sitelerinde gösterilmesinden büyük dönüşüm oranı artışı rapor ettiler. 

İşletmeler arası ve hizmet tabanlı şirketler, karar vericilerin video içeriğini hedeflemesinden büyük ölçüde faydalanabilir. Sizi rakiplerinizden farklı kılan şeyleri tartışın ve basit ve anlaşılması kolay bir kısa videoyla hizmetinizin avantajlarını vurgulayın.

5. Eşsiz Değer Önerisi (UVP)

Şirketinizin UVP’si nedir? Emin değilseniz, ilk adım tanımlamaktır. Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı, sizi farklı kılan şeyleri, potansiyel probleminizi nasıl çözdüğünüzü ve neden size güvenmeleri gerektiğini açıkça belirtmeniz gerekir. Markanızın sorunlarına benzersiz bir çözüm yapan şeyin ne olduğunu belirleyemiyorsanız, web sitenize gelen ziyaretçiler de tanımlayamaz.

İşletmenizin neden aradıkları çözümü sunduğunu ve neden sizi rakipleriniz arasından seçmeleri gerektiğini ziyaretçilere açıkça anlatın.

6. Web Sitenizin Yük Hızlarını Optimize Edin

Şirketinizin çevrimiçi varlığı yalnızca web siteniz kadar güçlüdür. Bir ziyaretçinin zayıf web tasarımı ve durgun yükleme hızlarıyla karşılaşması durumunda, şirketinizin mesajını duyacak kadar uzun süre kalmazlar.

Stanford tarafından yayınlanan bir raporda, kullanıcıların% 75’inin bir şirketin güvenilirliğini tamamen bir web sitesinin görünümünde ve web tasarımında yargılayacağını gösteriyor.

Kissmetrics, potansiyel ziyaretçilerin% 40’ının yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse bir web sitesini terk ettiğini açıkladı. Web sitenizin hızı çok önemlidir ve web tasarımınızın ana odak noktası olmalıdır.

7. Formları Kısa ve Özlü Tutun

Formlarınıza gelince kısa ve sevimli tutun. Potansiyel müşteri adayları, ücretsiz indirmeyi talep etmek için bir yığın kişisel bilgi yığını vermek zorunda kalmayı sevmezler. Kısa ve özlü: Bir e-posta adresi, ad ve telefon isteyin. 

Şu anda bir captcha testi kullanıyor musunuz? Aldığınız spam miktarını artırmadan yanıt oranınızı artırıp artırmayacağını görmek için kapatmayı ve test etmeyi düşünün.

8. Basit Gezinme

Web sitenizi sezgisel ve gezinmesi basit hale getirin. Şirketiniz hakkında önemli bilgileri “ekranın üst kısmına” yerleştirin. İnsanlar işleri kolaylaştırmaktan hoşlanırlar ve aşağı kaydırma yapmak ve aradıkları bilgileri bulmak zorunda kalmaktan hoşlanmazlar. Kullanıcıların sitenizde yollarını bulmalarını kolaylaştırın.

Sonuç

Bazı yerleşik tekniklerin kanıtlanmış sonuçları olmasına rağmen, sizin ve web siteniz için neyin işe yarayacağına sektörünüze bağlı olabilir. En çok dönüşüm sağlayan web siteleri değişiklik yapmanın ve sonuçları analiz etmenin sonucudur. Harekete geçirme ifadenizin rengini değiştirmek gibi küçük bir değişiklik yapmak dönüşüm oranınızda küçük bir artış görebilir. Bu küçük değişikliklerin kümülatif sonuçları web sitenizin dönüşüm oranını önemli ölçüde artırabilir.

Web sitenizin dönüşüm sağlamak ve satış yapmak için optimize edilmesini sağlamak için sonuçları test etmeye ve analiz etmeye devam edin. Şirketinize yukarıdaki stratejileri uygulamanın en iyi yolunu bulmak için web tasarımcınızla birlikte çalışın.

,
.