08/08/2019 admin

İnstagram’da reklam vermek için kolaylaştırıcı 3 ipucu

Bu makalemizde instagram’da reklam verme konusundan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Instagram özellikle Türkiye’de çok güçlü olan bir sosyal ağ. Bu nedenle reklam verenlerin görmezden gelemeyeceği bir mecra. Instagram, görsel öyküleri çeşitli reklam biçimleriyle anlatmak için müthiş bir platform sağlar ve birçok reklam veren bu kanalı diğer reklam kampanyalarıyla karşılaştırıldığında daha yüksek geri dönüş elde ettiğini görmüştür. Instagram kullanıcı sayısı artışında müthiş bir ivme yakalamıştır bunu aşağıdaki grafikten net bir şekilde görebilsiniz.

instagram kullanıcılarının yaşlara göre dağılımı

Doğru kişilere, doğru zamanda, doğru mesaj ve görüntülerle odaklanmak için Instagram reklamları güçlü bir araçtır. Bu makalede, bir Instagram reklam kampanyasına başlamak için bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Instagram reklamı nedir?

Instagram reklamı, daha büyük ve daha hedefli bir kitleye ulaşmak için Instagram platformunda sponsorlu içerik yayınlamak için pazarlama yöntemidir. Bir işletme veya bireyin reklam vermeye karar verebileceği pek çok neden olsa da, Instagram reklamcılığı genellikle markaların dikkat çekme, web sitesi trafiğini artırmak, yeni potansiyel müşteriler oluşturmak ve mevcut potansiyel müşterileri dönüşüm hunisine taşımaktadır.

Instagram bir görsel platform olduğundan, metin reklamlar burada bir şey ifade etmez. Bunun yerine, Instagram reklamları ile kitlenize ulaşmak için bir görüntüye, görüntü kümesine veya videoya (metne eşlik edebilir) ihtiyacınız vardır.

Heyecan verici kısım ne mi? Instagram reklamlarının başarısı!

Mart 2017’de, 120 milyondan fazla kullanıcı instagram reklamları aracılığıyla bir web sitesini ziyaret etti, yönlendirmeler aldı, telefon ile iletişime geçti veya e-posta gönderdi. Instagram’a göre, kullanıcıların % 60’ı platformda yeni ürünler keşfettiklerini ve % 75’inin bir gönderiden ilham alarak harekete geçtiklerini söylüyor.

Instagram işiniz için doğru reklam ortamı mı?

Instagram’ın kullanıcı kitlesi kimdir? Sadece gençler mi takılıyor? Ya da yaşlı nüfusa mı hitap ediyor?

Ne yazık ki, yaşlı bir demografiyi hedefleyen tüm pazarlamacılar için instagram doğru bir ortam değil. En azından şu anda Instagram daha genç bir kitleye hitap ediyor. En büyük kullanıcı yüzdesi 18-29 yaş arası (% 55), daha sonra 30-49 yaş aralığındadır (% 28). Instagram kullanıcılarının sadece% 11’i 50-64 yaşları arasında, sadece% 4’ü 65 yaşın üstündedir. Instagram’da erkeklerden daha fazla kadın varken, cinsiyet farkı ilk zamanlar kadar büyük değil.

Diğer birçok sosyal reklam platformuna benzer şekilde, Instagram, belirli cinsiyetleri, yaş aralığını, yerleri, ilgi alanlarını, davranışları ve daha fazlasını hedeflemek için ayrıntılı bir denetim sunar. Özel veya benzer bir kitleyi bile hedefleyebilirsiniz. Böylece, reklamlarınızı yalnızca doğrudan potansiyel müşteri listenizde veya benzer bir biçimi olan kullanıcılara gösterebilirsiniz.

Reklam verenlerin yapması gereken, Instagram reklamlarını doğru kitlelere sunmak için Facebook’un demografik verilerini kullanmasıdır . Bu, facebook aracı bir kitleyi hedeflemek isteyen reklam verenler için çok değerli kılıyor; çünkü Facebook zaten kapsamlı bir geçmişe ve kapsamlı bir demografik hedefleme seçeneğine sahip.

Restoran reklamı veya el sanatları pazarlaması gibi görsel veya yaratıcı bir sektördeyseniz Instagram reklamları özellikle güçlü olabilir.

influencer'lar için en çok tercih edilen sosyal medya ortamları

influencer’lar için en çok tercih edilen sosyal medya ortamları

Instagram Reklam Maliyeti Ne Kadar?

Bu, maliyetler çeşitli faktörlere dayandığından ve bu faktörler platform tarafından bize gösterilmediğinden, yanıtlanması zor bir sorudur. Hesaplama TBM (tıklama başına maliyet) ve BGBM’lerin (gösterim başına maliyet) temel alınarak hesaplanır ve fiyatlar, Instagram’in reklam açık artırmasına göre belirlenir. Instagram reklamlarının maliyeti, kitlenizden reklam geri bildirimlerinize kadar birçok faktörden etkilenmektedir.

Bazı reklam verenler, Instagram reklamlarının genellikle daha yüksek katılım gösterdiğini, ancak bu durumun maliyeti artırabileceğini belirtmektedir.

Instagram reklam maliyetleri Facebook reklamlarından biraz daha yüksek. 

Instagram’da reklam verenler bütçelerinin nasıl dağıtıldığını kontrol ederler. Örneğin, günlük harcanan tutarı sınırlamak için günlük bütçe veya bütçe tükeninceye kadar reklamlarınızın uzun bir süre yayınlanmasını sağlayacak ömür boyu bütçe arasında seçim yapabilirsiniz. Instagram reklam harcamalarınızı kontrol etmenin diğer yolları arasında reklam planınızı belirleme (örneğin, reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz günün belirli saatlerini belirtebilirsiniz), reklam yayınlama yönteminizi ayarlama (üç seçenek vardır: bağlantı tıklamaları, gösterimler ve günlük benzersiz erişim), yanı sıra teklif tutarını ayarlama (manuel vs otomatik) özellikleride mevcuttur.

instagram kullanımındaki artış

Instagram’da Reklam Vermeye Başlamadan Önce Pazarlama Hedefinizi Belirleyin

Instagram reklamları aşağıdaki amaçlara yönelik çalışırlar:
* Marka bilinirliği
* Erişim
* Trafik (web sitenize yapılan tıklamalar veya uygulamanız için uygulama mağazası için)
* Uygulama yüklemeleri
* Katılım (yalnızca yayın sözleşmesi için)
* Video görüntülemeleri
* Dönüşümler (web sitenizdeki veya uygulamanızdaki dönüşümler için)

Katılım : Kim daha fazla beğeni, paylaşım istemez ki? Hedefiniz katılım ise, bilmeniz gereken tek şey katılımın sadece instagram gönderilerinize özel olduğudur. Facebook şu anda sadece buna müsade ediyor.

Uygulama Yüklemeleri : Ana hedefiniz uygulama yüklemeleriyse, doğru yere geldiniz. Bunu yapılandırmak için kurulum sırasında uygulamanızı uygulama mağazasından seçmeniz gerekir.

Video Görüntülemeleri : Bu hedef çok basit ve ek kurulum adımları gerektirmez.
Marka bilinirliği : Reklamlarınızı ilgi çekici olabilecek daha fazla potansiyel kullanıcıya göstermeye çalışacak en standart hedeftir. Instagram bunu nasıl belirliyor? Bu bir sır, ancak bu hedef muhtemelen markanıza yeni ve alakalı müşteriler sunacaktır.

Erişim : Erişim ‘i kullanacaksanız, reklamı oluştururken Instagram hesabınızı iyi bir şekilde yapılandırdığınızdan emin olmanız gerekir. Aynı zamanda bir Instagram Hikaye reklamını çalıştırmak istiyorsanız “erişim” seçeneğinin şu anda seçebileceğiniz tek hedef olduğunu bilmelisiniz. Bu hedefle ilgili harika olan şey, Facebook’un bölünmüş test özelliğinden yararlanabilmenizdir. Bu özellik, hangisinin daha fazla verim getirdiğini görmek için iki reklamı test etmenize olanak tanır.

Trafik : Uygulamanızı indirmek için web sitenize veya uygulama mağazanıza daha fazla kişi yönlendirmek istiyorsanız, bu sizin için uygun bir hedeftir. Yapmanız gereken bu iki seçenek arasında seçim yapmaktır, ardından seçim URL’sini girerek trafiğin artmasını izleyebilirsiniz.
Dönüşümler : Bu hedef, potansiyel müşterilerinizi harekete geçmeye ve web sitenize veya uygulamanıza dönüştürmeye yönlendirmenize olanak tanır. Buradaki ek kurulum, tanıtmak istediğiniz web sitesine veya uygulamaya dayanan bir Facebook pikseli veya uygulama etkinliğini yapılandırmanızı gerektirir. Bu, dönüşümleri izlemenize olanak tanır.

Uygun Hedef Kitlenizi Yapılandırın

Artık hedefinizi seçtiğinize göre, reklamlarınızı doğru kullanıcılara ulaştırmak için uygun kitleyi hedeflemeniz gerekiyor. Bu, doğru insanlara ulaşmak için Facebook’un demografik bilgi derinliğini kullanacağınız için Instagram reklamlarının gerçek güzelliğidir.

instagramda en popüler şehirler

Yer : Bir ülke, bölge, eyalet, şehir, posta kodu hedeflemek, belirli yerleri hariç tutmak veya dahil etmek istediğinizde, yer hedefleme tüm bunları ve daha fazlasını yapmanızı sağlar.

Davranışlar : Ve keşfedilecek birden fazla alt kategoriye sahip başka bir “Ayrıntılı Hedefleme” seçeneği. Satın alma davranışları, iş rolleri, yıldönümleri veya başka davranışlar olsun, seçenekler sonsuz görünüyor.

Bağlantılar : Buradan, sayfanıza, uygulamanıza veya etkinliğinize bağlı kişileri hedefleyebilirsiniz.

Özel Kitle : Özel kitleler , kendi listenizde bulunan veya hedeflediğiniz müşterileri hedeflemenize olanak tanıyan kendi kişi listenizi yüklemenizi sağlar.Yaş : 13 ile 65 yaş arasındaki aralıkları hedeflemenizi sağlar.

Cinsiyet : Tüm erkekler, kadınlar veya kadınlar arasında seçim yapın.

Diller : Hedeflediğiniz dil, hedeflemenizin konumuyla ortak olmadığı sürece Facebook bu boş bırakmayı önerir.

Demografi : “Ayrıntılı Hedefleme” altında, alt kategorileri olan alt kategorilere sahip demografileri bulabilirsiniz. Örneğin, “Demografi”> “Ev”> “Ev Sahipliği”> “Kiracılar” ı hedefleyebilirsiniz.

İlgi alanları : İlgi alanları, çok sayıda alt kategoriye ayrılarak “Ayrıntılı Hedefleme” altındadır. Örneğin, asitli içecekler, bilim kurgu filmleri ve havacılık ile ilgilenen insanlar arıyorsanız, bu seçenekler sizin için kullanılabilir!

 

Kitlenizi yapılandırdıktan sonra, Facebook size, kitlenizin ne kadar spesifik veya geniş olduğu konusunda bir kılavuz sunacaktır.

Instagram Reklam Biçimlerini Tanıyalım

Instagram reklamları, seçim yapabileceğiniz altı reklam biçimine sahip. Bunlardan ikisi feed’in en üstünde görünen Instagram öyküleri içindir. Diğer dörde ise, reklam verenler tarafından daha yaygın kullanılan Instagram feed’leri için tasarlanmış biçimlerdir.

1. Resim Feed Reklamları
Bu reklamlar, hedefleriniz feed’lerinde gezinirken onların karşılarına çıkan tek resimlerdir.
Teknik gereksinimler
* Dosya türü: jpg veya png
* Maksimum dosya boyutu: 30 MB
* Minimum Resim Genişliği: 600 piksel
* Görüntü Oranı: 4: 5 minimum, en fazla 16: 9
* Metin uzunluğu: 2,200 maksimum (* Instagram, 90’ın altında kalmasını önerir)
* Hashtag: En fazla 30

2. Resim Hikaye Reklamları
Yukarıdaki gibi aynı konsept, ancak bunlar Instagram hikayeleri içindir! Detaylar aşağıdaki gibidir:
Teknik gereksinimler
* Resim Oranı: 9:16 önerilir
* Minimum Resim Genişliği: 600 piksel

3. Video Hikaye Reklamları
Bu özellik, video reklamlar yayınlamak için harika bir yerdir. Çünkü hikayeler, kullanıcıların genellikle videoları görmeyi bekledikleri yerlerdir. Yüklemek için önerilen video özellikleri yukarıda listelenenlerle aynıdır ve burada akılda tutulması gereken bazı ek ayrıntılar verilmiştir!

Teknik gereksinimler
* Video Çözünürlüğü: 1080 x 1920 piksel (en az)
* Maksimum dosya boyutu: 4 GB
* Video Oranı: En çok 9:16
* Video Süresi: Maksimum 15 saniye
* Video Altyazıları: mevcut değil

4. Video Feed Reklamları
Reklamınızı bir video ile hayata geçirebilirsiniz! Kaliteli bir video hazırlamak için zaman ayırdıysanız, bunu mutlaka Instagram feed’inizde tanıtmanız gerekir.
Çoğu video dosyası Instagram tarafından desteklenirken, H.264 sıkıştırma, kare piksel, sabit kare hızı, aşamalı tarama ve stereo AAC ses sıkıştırmasını 128kbps + ‘da kullanmanızı önerirler.
Teknik gereksinimler
* Video Çözünürlüğü: 1080 x 1080 piksel (en az)
* Maksimum dosya boyutu: 4 GB
* Video Oranı: 4: 5 minimum, en fazla 16: 9
* Video Süresi: Maksimum 60 saniye
* Video Altyazıları: isteğe bağlı
* Görüntü Oranı: 4: 5 minimum, en fazla 16: 9
* Metin uzunluğu: maksimum 125 karakter önerilir
* Hashtag: En fazla 30

 

instagram reklam verme

5. Tuval Hikayesi Reklamları
Bu reklamlar gerçekten sürükleyicidir ve reklamcıların hikayelerinde 360 VR deneyimi oluşturmasına olanak tanır. Yalnızca mobil cihazlarla desteklenir ve reklamveren için son derece özelleştirilebilir, ancak bazı teknik bilgilere ihtiyacınız olacak. Bu reklamlar resim, video ve carousel ile çalışır.
Teknik gereksinimler
* Minimum Resim Genişliği: 400 piksel
* Minimum Resim Yüksekliği: 150 piksel

6. Carousel Feed Reklamları
Bu biçim, tek bir görüntüden ziyade bir dizi kaydırılabilir görüntü göstermenizi sağlar. Bu reklam türü, gıda endüstrisinde, mobilya satıcılarında, giyim seçeneklerinde, tatil yerlerinde, araba galerilerinde, vb. Çok görsel markalar için harikadır.
Carousel formatı, her biri kendi bağlantısına sahip olan, tek bir reklamda en çok 10 resim arasından seçim yapmanızı sağlar. Video, bu reklamlar için de bir seçenektir.
Teknik gereksinimler
* Dosya türü: jpg veya png
* Maksimum dosya boyutu: 30 MB
* Minimum Resim Genişliği: 600 piksel
* Görüntü Oranı: 4: 5 minimum, en fazla 16: 9
* Metin uzunluğu: 2,200 maksimum (* Instagram, en iyi verim için 90’ın altında kalmasını önerir)
* Video Süresi: Maksimum 60 saniye

 

Eğer sizde reklam vermek istiyorsanız ancak bu konulardan anlamam işin uzmanıyla çalışmak istiyorum diyorsanız, hemen tıklayın ve İzmir Web Tasarım Ofisi’nin deneyimli kodrosu ile çalışmanın ayrıcalığını yaşayın. Canlı destek penceresi ile personelimizden anında bilgi alabilirsiniz.

, , ,
.