30/12/2022 admin

Kurumsal Web Tasarım 2023 Öne Çıkanlar

Kurumsal web tasarım deyince dikkat edilmesi gerekenler

İster yeni kurulmuş bir şirket olun, ister yerleşik bir işletme olun, kurumsal web tasarım 2023 te şu on öğe bulunmalıdır:

1. Kurumsal Web Tasarım ‘da Net Bir Amaç

Kurumsal web sitenizin ne işe yaradığını bilmek yeterli değildir, işinizi bilmeyen herkesin de bilmesi gerekir. Birisi sitenize geldiğinde, iki şey anında anlaşılmalıdır: ne yaptığınız ve ziyaretçinin ne yapmasını istediğiniz.

Bu işletme söz konusu olduğunda, amaçları ve ziyaretçinin yapması gerekenler (sipariş vermek), ana sayfalarına geldiğinizde gördüğünüz ilk şeylerdir. Karışıklık yok. Web sitenizle istediğiniz şey budur. Kurumsal web tasarım da 1. öğe amaçtır.

2. Basit Bir Web Adresi

Kurumsal Web sitenizi oluştururken çarkı yeniden oluşturmanız gerekmez. İnsanların sizi kolayca bulmasını istiyorsunuz. İnsanların çok fazla iş yapmak zorunda kalmadan sitenize ulaşabilmesi için işletmenizin adını içeren basit bir web adresi oluşturun.

3. Kurumsal Web Tasarım ile Güçlü, Profesyonel Markalaşma

Bazı küçük işletmeler, markalaşmanın önemini hafife alıyor. Alan adınızdan seçtiğiniz renklere kadar işletmenizi temsil eden her şey uyumlu olmalıdır. Bu, insanların sizi tanımasına ve hatırlamasına yardımcı olur. Başarılı bir iş istiyorsanız, istediğiniz şey budur.

Logonuz profesyonel olmalı, yeğeninizin en iyi arkadaşının Photoshop’ta bir araya getirdiği bir şey değil (yeğeninin en iyi arkadaşı profesyonel bir grafik tasarımcı değilse). Sitenizdeki renkler, yazı tipleri ve görseller markanızı yansıtmalıdır.

Bu, net markalamaya sahip bir siteye harika bir örnektir:

net bir markaya sahip bir web sitesi örneği

Siteye tıkladığınızda mavi ve gri renk şemasını ve temiz düzeni göreceksiniz. Web siteleri modern, hafif ve havadar bir his veriyor ve tüm görselleri birbiriyle uyumlu.

4. Basit Gezinme

Web sitesi menüleri söz konusu olduğunda birçok seçenek vardır. Açılır, kaydırmayla tetiklenen bir hamburgeriniz olabilir, liste uzayıp gidiyor. Hangi türü seçtiğiniz önemli değil, önemli olan, ziyaretçilerin sitenizde aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmasıdır. Gezinmeniz, hem tasarım hem de sayfaların düzenlenme şekli açısından basit ve sezgisel olmalıdır.

Kurumsal web tasarım için gezintiye çıkın:

basit gezinme özelliğine sahip bir web sitesinin ekran görüntüsü

En önemli sayfalar, gezinme çubuğundaki kendi öğeleri ve en önemli destekleyici bilgileri içeren açılır menülerdir. Bir bakışta bile aradığınızı bulmak çok kolay. Unutmayın, insanlar bilgileri kolay ve hızlı bir şekilde bulmayı severler. Bunu ne kadar çok başarabilirseniz, o kadar başarılı olursunuz.

5. Bulması Kolay İletişim Bilgileri

Bilgilerinizi bulamazlarsa insanların sizinle iletişim kurmasını nasıl beklersiniz? Size nasıl ulaşacaklarını çözemedikleri için potansiyel bir müşteriyi kaybetmek istemezsiniz. İletişim bilgilerinizi bulmayı kolaylaştırmanın yanı sıra, onlara sizinle iletişim kurmaları için farklı yollar da vermek istiyorsunuz. Telefon, e-posta ve bir web sitesi formu iyi seçeneklerdir.

6. Güçlü Harekete Geçirici Mesajlar

Bu, ziyaretçinizin bir sonraki adımını belirgin hale getirme konusundaki ilk noktamıza geri dönüyor. Harekete geçirici mesaj, okuyucunuza ne yapması gerektiğini ve mümkünse bundan ne kazanacağını söylemelidir.

Örneğin, bir muhasebecinin “Bugün bizimle bir randevu ayarlayarak vergilerinizi basitleştirin” gibi bir harekete geçirici mesajı olabilir. İnsanlar, onlardan ne yapmalarını istediğinizi ve bundan ne çıkaracaklarını bilirler.

CTA’ları içeriğinize stratejik olarak yerleştirmek, dönüşümleri artırmanın başka bir yoludur. Bu basit düğme, fazla müdahaleci olmadan göz alıcıdır:

İnsanları bombalamak ve çok gösterişli olmak istemezsiniz çünkü kapatılıp sitenizden çıkabilirler. Aşırıya kaçmadan müşterileri çekmek için doğru dengeyi bulmalısınız.

7. Harika Bir Mobil Deneyim

Mobil trafik, tüm web trafiğinin yaklaşık yarısını oluşturur, bu nedenle iyi bir mobil deneyim çok önemlidir. Siteniz hızlı yüklenmez ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamazsa ziyaretçi kaybedersiniz. Bu ziyaretçiler, kendilerine daha iyi bir deneyim sunan başka bir site bulacakları için muhtemelen geri gelmeyeceklerdir.

Web tasarım ajansınızın duyarlı web siteleri oluşturduğundan emin olmalısınız . Duyarlı web tasarımı, sitenizin bilgisayar, tablet veya telefon gibi herhangi bir cihazda iyi görüneceği ve iyi performans göstereceği anlamına gelir. Kurumsal web tasarım ile responsive bir web sitesi sizin olabilir.

8. İlgi Çekici İçerik

İnsanlar kurumsal web tasarım sitenizi ziyaret edeceklerse, onlara faydalı bir şeyler verin. Hiç kimse bir avuç dolusu sayfayı okuyarak zaman kaybetmek istemez. Sitenizden ayrıldıktan sonra yanlarında götürebilecekleri değerli içeriği görmek istiyorlar. İçerik, ister arama motorları ister sosyal medya siteleri aracılığıyla olsun, web sitenizin trafik alma şeklidir.

Ama öylece bir şey yayınlayıp bir gün diyemezsiniz. İçeriğinizin müşterinizle alakalı, bilgilendirici ve arama motorları için optimize edilmiş olması önemlidir . İdeal müşterinizin ürününüz/hizmetleriniz hakkında ne bilmek isteyeceğini düşünün ve bu konular etrafında sayfalar ve blog yazıları oluşturun. Tahmin edebileceğiniz gibi, iyi bir SEO içeriği oluşturmak kolay değildir. Bulunabilmesi gerekir. Bu yüzden pek çok insan içeriklerini oluşturmak için dijital pazarlama ajanslarıyla çalışıyor! 

9. Eleştiriler

Kabul edelim, insanlar incelemeleri okur ve kararlarının çoğunu bunlara göre verir. Bu nedenle, övgü dolu yorumlarınız varsa, insanların sitenizi ziyaret ettiklerinde onları görmelerini istersiniz. Bu, işletmenizin itibarı konusunda onlara gönül rahatlığı sağlayacaktır. Sizinle iş yaptıktan ve harika bir deneyim yaşadıktan sonra benzer bir inceleme bırakmaları da onları etkileyebilir.

10. Google Analytics

Teknik olarak Google Analytics olmadan bir işletme web sitesine sahip olabilirsiniz, ancak bunu önermiyoruz. Google Analytics, web sitenizin trafiği ve kullanıcıları hakkında size inanılmaz miktarda bilgi verir. Trafik kaynağından ziyaretçileriniz tarafından en çok kullanılan işletim sistemine ve çok daha fazlasına kadar, kullanıcılarınız hakkında bilgi edinecek ve pazarlama çabalarınızı onlara göre daha iyi uyarlayacaksınız. Hatta bir ziyaretçinin telefon araması veya iletişim formu doldurması gibi hedefler belirleyebilir ve bu hedeflere her ay (veya hafta) ulaşıp ulaşmadığınızı takip edebilirsiniz.

Hepsinin en iyisi? Google Analytics tamamen ücretsizdir.

.