09/01/2020 admin

Instagram Hashtaglerinin Önemli Olmasının 5 Nedeni ! – Neden hashtag kullanmalıyım !

Özellikle instagram’da ve twitter’da hashtag kullanımı çok önemli. Hashtag – şimdi 12 yaşında! ve önemli bir sosyal medya olgusu haline geldi. Şimdi, özellikle Twitter ve Instagram’da artık neredeyse her paylaşımda hashtag bulunuyor.

Hashtag ne zaman ve nasıl böyle bir trend haline geldi?
Başlangıçta diyez işareti olarak adlandırılan hashtag’in çevrimiçi kullanımı, grup oluşturmak ve kategorilere ayırmak için kullanıldığı 1990’ların sonlarında IRC’de (Internet Relay Chat) kullanılana kadar görünmedi. Bugün bildiğimiz hashtag çılgınlığı, Chris Messina’nın takipçilerine tweet attığı ve dönüşümleri gruplamak için diyez işaretini nasıl kullandıklarını sordukları 2007’ye kadar başlamadı:

Instagram Hashtaglerinin Önemli Olmasının 5 Nedeni ! - Neden hashtag kullanmalıyım !

Instagram Hashtaglerinin Önemli Olmasının 5 Nedeni ! – Neden hashtag kullanmalıyım !

Hashtag kullanımı popülerlik kazandıkça, diğer sosyal platformları da bunların kullanımını uyarladı. Hashtag’in sadeliğine ve etkinliğine karşı çıkmak zor. Kolayca oluşturulabilir ve aranabilir ve işletmeler, kuruluşlar, ünlüler ve hatta ortalama bir birey için olağanüstü bir pazarlama aracı haline geldi. (İlgileniyorsanız, burada hashtag’in tarihi hakkında daha ayrıntılı bir çalışma görebilirsiniz .)

Hashtag Twitter’a eklenirken Messina , kullanıcıların içerdiği tüm tweet’leri görüntülemek için belirli bir hashtag’i takip etmeyi seçmesi gerektiğini belirtti. Tabii ki, artık kullanıcılar akla gelebilecek herhangi bir hashtag’i (en azından Twitter’ın karakter sınırlaması dahilinde) ekleyebilir ve Twitter’ın arama özelliği ile hashtag’leri kolayca arayabilir. Tuhaf bir şekilde, Instagram’ın yakın zamanda piyasaya sürülen özelliği Messina’nın orijinal niyetlerine benzer şekilde davranıyor.

Geçen Ekim ayında Instagram Story anketlerini yayınladıktan kısa bir süre sonra, iki ay sonra kullanıcıların bir hashtag’i takip etme yeteneğini de tanıttılar. Bir gönderi içindeki bir hashtag’i tıklayabilir veya Instagram’ın Keşfet bölümünde bir hashtag kullanarak arama yapabilirsiniz. Bir hashtag’i izleyerek, tıpkı takip ettiğiniz hesaplarda olduğu gibi, haber akışınızda görüntülenen bu hashtag’in vurgularını alabilirsiniz.

Sadece bir Twitter özelliği olan hashtag Instagram’ın giderek daha önemli bir yönü haline geliyor.

Peki, hashtag’ler neden bu kadar önemli?

Hashtaglerin aşırı kullanımı üzerine birçok şaka ve mizahi taslağa rağmen, doğru kullanıldıklarında, gerçekten dijital pazarlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Güncel bir konu / trend hakkında güncel kalmak için belirli hashtag’leri takip edebilir ve onlarla etkileşime girebilir, yeni bir ürün veya hizmeti tanıtmak için kendi hashtag’inizi oluşturabilir, dijital karmaşayı kesmek için bir hashtag arayabilir ve aradığınızı bulabilirsiniz, ve çok daha fazlası.

Hashtaglerin kullanımından hala emin değilseniz,  bize göre hashtag’lerin Instagram’da neden bu kadar önemli olduğunu   (ve tüm sosyal medya ve uygulamalar için!) ana nedenlerden bazılarını aşağıda vurguladık, . Hashtaglerin önemli olmasının başka nedenleri varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

1. Yarışma

Herhangi bir işte olduğu gibi, rakpilerinizin kim olduğunu, sunduklarını ve nasıl reklam verdiklerini anlamak önemlidir , böylece işinizi daha iyi planlayabilirsiniz. Rakip hesaplarını, en popüler yayınlarını ve en çok kullanılan hashtag’lerini araştırmak için Instagram hashtag’lerini kullanabilirsiniz.

Örneğin, işinizi büyütmeyi amaçlayan bir grafik tasarım serbest çalışanı olduğunuzu varsayalım. Instagram hesabınıza giriş yapabilir ve rakiplerinizi aramak ve “grafik tasarım” konusunda en çok kullanılan ve popüler hashtag’leri keşfetmek için arama çubuğuna gidebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntülerinde, “En İyi” kategorisi altında tüm hashtag’lerin, hesapların, kullanıcıların ve yerlerin bir listesi olduğunu göreceksiniz. Özellikle grafik tasarım hashtag’lerini aramak için “Etiketler” kategorisini tıklamanız ve bu listeyi görüntülemeniz yeterlidir.

instagram hashtag

instagram hashtag

hasgtag neden önemli

hasgtag neden önemli

Bu bilgileri öğrenmek, bir kitlenizin rakiplerinizin gönderilerine yanıtlarını ölçmenize yardımcı olarak size en iyi neyin işe yarayıp kendi sosyal medya pazarlamanız için neyin işe yaramadığı hakkında bilgi verir.

Ek olarak, hashtag’ler sürekli değişiyor ve gelişiyor. Bir zamanlar popüler bir hashtag olan şey yarın modası geçmiş olabilir. Güncel haberleri ve trend olan hashtag’leri takip etmek markanızın güvenilir ve güvenilir görünmesini sağlayacaktır.

2. (ve 3.) Markalaşma ve Görünürlük

Bunlar teknik olarak iki ve üç neden olsa da, bunları birlikte gruplandırdık, çünkü akıl yürütmenin çoğu el ele gider. İyi bir görünürlük oluşturmak, markanızın başarısını artıracak veya tam tersi olacaktır.

Markalaşma ve görünürlük, aslında hashtag’lerin Instagram’daki en etkili kullanımlarıdır. Yeni bir işletme iseniz, kitlenizi genişletmek ve marka bilinirliğini artırmak için hashtag’leri kullanabilirsiniz. Kullanıcılar markanızı aradığında, kullandığınız ilgili hashtag’leri görür; veya belirli hashtag’leri aradıklarında, markalı yayınlarınızı sonuçlarda görürler. Bu genellikle yeni takipçiler ve potansiyel müşteriler kazandırır.

Veya ister yeni ister daha önce kurulmuş olsun – tanıtımını yaptığınız bir ürün, hizmet veya etkinlik için kendi hashtag’inizi oluşturabilirsiniz. Takipçilerinizi ve müşterilerinizi, bir ürün veya hizmet satın alırken / kullanırken veya barındırdığınız bir etkinlikte hashtag’i kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Kendi hashtag’inizi oluşturmak (veya az kullanılan bir hashtag seçmek), bu hashtag’e markanızla hakim olma şansı verir . Bu hashtag’i yayınlarınıza sürekli olarak dahil etmek yalnızca görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olmaz (tüm hashtag kullanımının yaptığı gibi ), aynı zamanda kullanıcıların işletmenizi bu hashtag ile ilişkilendirmeye başlamasına yardımcı olur ve markanızı daha da geliştirir.

4. Tanıtım

Hashtaglerin sosyal medyada böyle bir ün kazanmasının ana nedenlerinden biri, pazarlamacılara ve işletmelere hedefli kampanyalar oluşturmalarına yardımcı olma yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Tweetangels’e göre, “terfi söz konusu olduğunda, hashtag’leri ‘ağızdan ağıza’ yöntemi olarak düşünün.” Başka bir deyişle, bir promosyon hakkında mesaj yayınladığınızda, takipçileriniz aynı hashtag’i kullanacak, sonra takipçileri kullanın, vb. Hashtag’ler bir kampanya için mükemmel bir görünürlük oluşturur ve kitlenizin zaten izlediğini bildiğiniz alakalı hashtag’leri kullanarak hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olur.

Bir etkinliği tanıtmak için kullanıldığında, hashtag sizi yalnızca takipçilerinizle değil aynı zamanda takipçilerinizide birbirine bağlar. Bir hashtag’in bir olayın öncesinde, sırasında ve sonrasında teşvik edebileceği önem büyüktür.

İşletmenizi tanıtmak için hashtag’leri kullanmanın bir başka yararlı ipucu, onu bir hediye promosyonu ile eşleştirmektir. İnsanların fotoğraflarını belirli bir hashtag altında yükledikleri bir fotoğraf yarışması düzenleyin. Şubat ayında birçok işletme bu taktiği Sevgililer Günü promosyonları için kullanıyor. Takı işletmelerinde en iyi çift fotoğraf yarışması veya takipçilerinin ücretsiz ürünler kazanması için en iyi aşk hikayesi yarışmanızı paylaşın.

5. Aktivizm

Tüm dünya parmaklarımızın ucundayken, haberleri anında oluşturmak çok kolay. Bu nedenle, birçok siyasi hareket davası için bir hashtag oluşturur. Bu, temelde etkinlik tanıtımı ile aynı şekilde çalışır. Kullanıcılar bir bağış toplama etkinliği düzenlediklerini söylemek için hashtag’i kullanır ve kullanıcılar yayınlarını önce, sırasında ve sonrasında paylaşır.

Birçok işletme politik olarak tarafsız kalırken, bazıları politik konulardaki tutumlarını paylaşmaktan korkmuyor. Ve birçok müşteri politik duruşlarından dolayı markalara sadık. Bu nedenle, markanıza bağlı olarak, inandığınız nedenlere yönelik desteğinizi göstermek için hashtag kullanmak faydalı olabilir.

BONUS: 6. Yerelleştirme (küresel ölçekte)

Özellikle Instagram Hikayeleri’nin tanıtımından sonra, Instagram yayınlarınızda coğrafi etiketler kullanmak yerel ölçekte pazarlamada yararlı bir araç haline geldi. Şehir mahalleleri veya popüler şehirler gibi yerleri etiketlerken yerel, eyalet, bölgesel ve ulusal kitlelere ulaşabilirsiniz.

Instagram’da hashtag’ler ile yerel pazarlamanın başarısı Instagram Stories sayesinde hızla artmaktadır. Şimdi, Business Insider’a göre, popüler uygulama TikTok’un özelliklerini yansıtacak ve taklit edecek “Klipler” adlı yeni bir araç üzerinde çalışıyor gibi görünüyorlar. Bu Instagram için ne anlama geliyor?

Tekrarlayalım

12 yaşından büyük olmasına rağmen , hashtag’in zirveye çıkışını yakında göreceğiz. Görünürlük kazanma ve dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşma gibi doğuştan gelen yeteneği ile hashtag’ler günümüzde başarılı pazarlama kampanyalarının önemli bir parçasıdır.

İster marka bilinirliğini artırmak isteyen yeni bir işletme, ister yeni bir ürün piyasaya süren tanınmış bir marka, ister politik ve hayır amaçlı bir kampanyaya geri dönmek isteyen bir marka olun, hashtag’ler sesinizi duyurmanız için kesin bir yoldur özellikle Instagram ve tüm sosyal medyada.

, , , ,