06/04/2020 admin

Coronavirus nedeniyle e-ticaretin önemli ölçüde artacağını biliyor musunuz?

korona e-ticaret

Muhtemelen COVID-19 Coronavirus nedeniyle e-ticaretin önemli ölçüde artacağını duymuşsunuzdur. Muhtemelen bunun oldukça genel bir açıklama olduğunu kabul edersiniz.

Son haftalarda Çin, İtalya ve ABD’deki e-Ticaret alanında gerçekleşen şeyler hakkında sayısız makale okuduk ve en alakalı tüm vaka çalışmalarını tek bir yerde paylaşmak istiyoruz. Ayrıca, e-Ticaret yöneticilerinin mevcut küresel duruma daha iyi hazırlanmalarına veya bunlara tepki göstermelerine yardımcı olacak küçük bir bağlam ekleyeceğiz.

Daha önce oldu

Coronavirus hakkında daha ayrıntılı olarak konuşmaya başlamadan önce, e-ticaretin daha öncede bunları yaşadığını bilmemiz gerekiyor. Alibaba ve JD.com, 2002 ve 2003 yıllarındaki SARS kriziyle önemli ölçüde büyüdü.

Davranışları değiştirme

Daha yüksek enfeksiyon riski olan ve raflarda potansiyel envanter eksikliğinin bulunduğu mağazalara gitmekten kaçınmak için, müşteriler daha uzun teslimat sürelerine rağmen online alışverişe geçiyor.

korona eticaret sitesi

korona eticaret sitesi

“İnsanlar yavaş yavaş çevrimdışı alışverişten İnternet’e geçiyor ve salgın sona erdiğinde bu alışkanlık ortadan kalkmayacak. Bunun tüm e-Ticaret endüstrisi üzerinde çok olumlu bir etkisi olacaktır. ”

Zhong Zhenshan, gelişen teknoloji araştırma başkan yardımcısı, IDC.

e-Market

e-Market, salgın sırasında hızlı bir genişleme gördü. Çin’de, talep üzerine yerel hizmetler şirketi Meituan Dianping, sebze, et ve deniz ürünleri gibi çiğ gıda ürünlerinin satışlarının üç katına çıktığını bildirdi. Alibaba Group’un bir parçası olan Ele.me de bakkal siparişlerinin neredeyse iki katı olduğunu gördü ve JD Daojia, satışların neredeyse dört katına çıktığını belirtti.

ABD’de aynı eğilimin ilk işaretlerini çevrimiçi market Farmstead’in CEO’su Pradeep Elankumaran görüyoruz, Retail Dive’a, geçen hafta teslimat hacminin normal seviyelerin% 30’undan fazla arttığını söyledi.

Gıda

Hazır erişte ve içecek üreticisi olan Master Kong, odağını geleneksel çevrimdışı perakende kanallarından çok kanallı, e-Ticaret ve daha küçük mağazalara taşıdı. Perakende yeniden açılış planlarını takip ederek tedarik zincirini de uyarlayabildi. Sonuç olarak, tedarik zinciri salgından sadece birkaç hafta sonra% 50’den fazla toparlanmıştı ve Master Kong, bu süre zarfında yeniden açılan mağazaların% 60’ını tedarik edebildi .

korona virüs web sitesi

korona virüs web sitesi

Gıda endüstrisindeki diğer şirketler, krize tepki olarak faaliyetleri çeşitlendiriyor veya bütçeleri yönlendiriyor. Küresel bir şekerleme üreticisinin Çin şubesi krizi mevcut dijital dönüşümünü hızlandırmak için katalizör olarak kullandı. Sevgililer Günü için çevrimdışı pazarlama faaliyetlerini iptal ettiler ve tüm kaynakları dijital pazarlamaya yeniden yatırdılar.

Transfer

Kriz sırasında Çin’de gıda dağıtım ağları büyüdü. İşe açık milyonlarca restoran var, ancak müşterilerin kapılardan geçmesine izin veremiyorlar – bu, teslimatın gelir elde etmek için tek seçenek olduğu anlamına geliyor.

Kriz sırasında teslimat her zaman basit bir süreç değildir. İtalya’daki mevcut karantine, markaları tepki vermeye ve uygun çözümler bulmaya zorladı. Taşıyıcılar karantinaya alınan şehirlerdeki hane halklarına sevkıyat yapamamaktadır, bu nedenle şirketler belirli bir teslimatın mümkün olup olmadığını kontrol eden sistemler uygulamaktadır. Müşterilerin zor zamanda hızlı bilgi almasına yardımcı olmak için destek merkezlerindeki personeli de artırdılar.

Serbest Çalışma

Çin’de, zorla kapatmada büyük bir düşüş yaşayan oteller, restoranlar ve sinema zincirleri, çalışanlarını teslimat hizmetleri için acil işgücüne ihtiyaç duyan Hema (Alibaba’nın sahip olduğu ilk dijital süpermarket) ile paylaştı. Ele, Meituan ve JD’s 7Fresh dahil olmak üzere diğer çok kanallı oyuncular bu örneği restoranlardan emek ödünç alarak izledi.

Makyaj malzemeleri

Çinli kozmetik şirketi Lin Qingxuan, salgın sırasında mağazalarının% 40’ını kapatmak zorunda kaldı. Tüm güzellik danışmanlarını bu mağazalardan çevrimiçi etkileyiciler haline getirerek bir önceki yıla göre% 200 büyüme sağladılar.

Moda ve giyim

Çin’in en büyük iç çamaşırı ve iç çamaşırı şirketi olan Cosmo Lady, odağını WeChat’te satışa kaydırdı. CEO da dahil olmak üzere her bir çalışan için bir satış sıralaması oluşturarak tüm çalışanları meşgul ettiler!

Lüks Giyim

İtalyan lüks çanta ve ayakkabı üreticisi Les Petits Joueurs, her ürünü denemek için Artırılmış Gerçeklik (AR) seçenekleriyle tam bir sanal showroom başlatıyor. Sadece son birkaç günde, bu yeniliğin bir sonucu olarak daha fazla çevrimiçi izleme aldılar.

Sigorta

Ant Financial (eski adıyla Alipay) ürünlerine ücretsiz koronavirüs ile ilgili kapsama alanı ekledi. Bu, tüketicileri çevrimiçi sigorta satın almaya teşvik etti ve mevcut müşterilerin sadakatini artırdı. Sonuç% 30 daha fazla sağlık sigortası satılıyor.

Sağlık hizmeti

JD Health, doktorlarla ücretsiz çevrimiçi danışmanlık hizmetleri başlattı ve ayrıca kronik hastalıkları olan hastaların ilaç tedariklerini sürdürmelerine yardımcı olmak için çevrimiçi bir araç başlattı.

Alibaba, satıcıları hastaneler ve yerel yönetim ile eşleştiren bir B2B tedarik platformu başlattı. Ayrıca, platformdan herhangi bir ürünü, nerede olursa olsun, ihtiyaç duyulan hastanelere teslim edeceklerini açıkladılar.

Gelecek yıllar için stratejik yön

Birçok Çinli şirket, kriz tepkisinden toparlanma sonrası planlamaya geçti. Tam ölçekli sayısallaştırma, tüm endüstrilerdeki üreticiler de dahil olmak üzere bu tür birçok planın ön saflarında yer almaktadır.

IHL Grup Başkanı Greg Buzek, mevcut krizin çok kanallı teknolojilere daha fazla yatırım yapılmasına yol açmasını bekliyor: “Görüş ve tıklama ve toplama ve dağıtımını optimize etme eğilimlerinin, bir sonraki için kalabalıklardan kaçınarak insanların önceki yatırımlarını ikiye katlayacağı görüşündeyiz. 90 gün”.

Tüm bu örneklerden perakende sektörünün dijital tarafının önceki projeksiyonlardan daha hızlı büyüyeceğini tahmin edebiliriz. Dünya için zor bir zaman olmasına rağmen, e-Ticaret’in sağlam olduğunu ve büyük soruları cevaplayabildiğinin kanıtıdır. Bu, toplumumuzun dijital dönüşümünün uzun vadeli hedefleri için olumlu bir şey.

Kaynaklar :

 1. What coronavirus could mean for the global economy hbr.org/2020/03/what-coronavirus-could-mean-for-the-global-economy?cid=HBR_Coronavirus_Business_Leaders_03122020
 2. How Chinese companies have responded to Coronavirus hbr.org/2020/03/how-chinese-companies-have-responded-to-coronavirus?cid=HBR_Coronavirus_Business_Leaders_03122020
 3. The coronavirus budget may be the way to reset retail internetretailing.net/views/editorial-the-corona-virus-budget-may-be-the-way-to-reset-retail
 4. CHARTS that MATTER March 11, 2020
 5. COVID-19 concerns may boost eCommerce as consumers avoid stores www.emarketer.com/content/coronavirus-covid19-boost-ecommerce-stores-amazon-retail
 6. Coronavirus cuts smartphone sales 55% in China. But eCommerce and delivery businesses are booming, www.forbes.com/sites/johnkoetsier/2020/03/09/china-smartphone-sales-drop-55-thanks-to-coronavirus-but-e-commerce-and-delivery-businesses-are-booming/#681c7d404bb9
 7. Will the coronavirus crisis, like SARS, give birth to the next big thing in China tech?
  www.scmp.com/tech/big-tech/article/3073961/will-coronavirus-crisis-sars-give-birth-next-big-thing-china-tech
 8. Some Chinese tech companies see a surge in customers amid coronavirus outbreak
  www.scmp.com/tech/apps-social/article/3049520/some-chinese-tech-companies-see-surge-customers-amid-coronavirus
 9. With sales slowing, China’s eCommerce giants pivot to coronavirus assistance
  www.adweek.com/digital/with-sales-slowing-chinas-ecommerce-giants-pivot-to-coronavirus-assistance/
 10. The impact of the coronavirus on retail
  www.retaildive.com/news/the-impact-of-the-coronavirus-on-retail/573522/
 11. How forward-thinking eCommerce marketers are handling the coronavirus outbreak
  www.klaviyo.com/blog/coronavirus-impact-on-ecommerce
 12. Coronavirus fears may drive U.S. eCommerce sales beyond 2020 projections
  www.forbes.com/sites/shelleykohan/2020/03/06/a-change-in-consumer-behavior-from-coronavirus-fears-may-drive-us-e-commerce-sales-beyond-projections-of-12-of-total-retail-sales-in-2020/#5a4658e47f54
 13. Here’s how designers are fighting the impact of the coronavirus inside Italy’s lockdown zone
  footwearnews.com/2020/focus/designers/italy-lockdown-shoe-designers-fightring-covid-19-business-disruptions-1202944781/
 14. Other voices: What coronavirus means for e-commerce www.mmh.com/article/other_voices_what_coronavirus_means_for_e_commerce
 15. https://divante.com/blog/what-ecommerce-managers-and-directors-should-know-in-the-time-of-coronavirus/
, , ,