Web sitesi yaptırmak istiyorum !!! 36 Kritik soru

14/11/2018
Posted in Makaleler
14/11/2018 admin

Web sitesi yaptırmak istiyorum !!! 36 Kritik soru

Web sitesi yaptırmak istiyorum diyenler için hazırladığımız bu makalemizde bir web tasarım ajansında aramanız gereken özellikleri sizler için bir araya topladık. Bir web tasarım firmasını pazarlama partneriniz olarak düşünün. İşletmeniz için tasarladığı web sitesi, şirketinizin çevrimiçi pazarlama hedeflerine ulaşmasında ayrılmaz bir rol oynayacaktır. İster ilk kez bir marka olarak tasarlanmış bir web sitesi olsun, ister mevcut olanı yeniden tasarlayın, web tasarım firmanız web sitenizin başarısını belirleyecektir.

Yeni bir çalışanı işe almak gibi düşünün, bir web tasarım firması seçmek, görüşme yapmak, performans sonuçlarını gözden geçirmek, referanslarının bir portföyünü talep etmek ve referansları kontrol etmek gibi konular doğru firmayı bulmak için çok önemlidir.

Mülakat hazırlıklarınızla ilgili size yardımcı olmak için, bir web tasarım şirketi ile anlaşmadan önce sormanız gereken soruları sizin için topladık.

Özenli çalışmanızı yaptıktan sonra, işinizdeki başarıyı emanet etmek için hangi web sitesi tasarım firmasını seçeceğiniz netleşecektir.

Bu süreçte sormanız gereken sorular;

1. Web sitesi yaptırmak istiyorum, hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Web sitesi yaptırmak istiyorum bu iş için başlangıç noktanız. Web sitesi tasarımının tüm yönlerine ek olarak, birçok web tasarım şirketi web geliştirme, barındırma, metin yazarlığı, e-ticaret çözümleri ve sosyal medya, SEO yönetimi gibi dijital pazarlama hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmetlerin hepsinin ilişkili olduğunu varsaymak çok yaygın olsa da, aslında, çok farklı beceri setleri gerektiren çok farklı servislerdir.

Bir şirketin başka bir hizmeti sundukları için o konuda iyi olduğunu varsaymayın. Dünya üzerindeki hemen hemen her web tasarım şirketi şu anda dijital pazarlama hizmetleri sunmaktadır; Bu onların bu konuları gerçekten bildikleri anlamına gelmez, bu yüzden bu varsayımı yapmayın. Dijital işlerinizin çoğunu veya tamamını ele alan bir şirkete sahip olmak harika bir şeydir, ancak sağlam bir sonuç elde etmek daha önemlidir.

2. Özel tasarım web siteleri veya önceden hazırlanmış şablonlar kullanıyor musunuz?

Çoğu zaman, web tasarım şirketleri müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için iki seçenek sunar. Bazı işletmeler güçlü bir marka oluşturmak istiyorlar, bu yüzden sıfırdan tasarlanmış bir web sitesinin benzersiz görünümünü ve işlevselliğini istiyorlar. Çoğu işletme ise bu tarz bir özel tasarımdan çok sitenin işlevselliğine ve etkileyiciğine önem veriyor. Web sitenizin ihtiyaçlarını tartışın ve kararınızı vermeden önce iki fiyat karşılaştırması isteyin.

3. Şirketinizin tasarladığı web sitelerinin örneklerini sunabilir misiniz?

Bu sitelerin tasarım tarzına bakmak firmanın tasarım çeşitliliğini değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, web sitelerinin iyi hazırlanmış olması, tasarımların güncel ve modern olması, navigasyonun kullanımı kolay olup olmadığı, sitelerin performansına dikkat edin.

4. Sitem için gelir elde etmek için hangi stratejileri kullanacaksınız?

Web sitenizi tasarlamak için seçtiğiniz şirket, web siteniz için olduğu gibi gelir elde etmeylede ilgili olmalıdır. Bu nedenle, tipik olarak bir site tasarımına dahil ettikleri kanıtlanmış stratejileri listeleyebilmelidir. Bu sonuç odaklı stratejiler, işletme telefon numaranızın belirgin bir şekilde yerleştirilmesi, işinizi güçlendiren ana sayfada çekici bir slayt gösterisi, sitenin her sayfasında görünür şekilde öne çıkan ürünler veya satışlar gibi hedeflerinize uygun olmalıdır. Ziyaretçilerin dikkatini çekmek için belirgin bir şekilde konumlandırılmış bir eylem de buna örnek olabilir.

5. Tasarım kararlarınızı vermeden önce mevcut web sitemi inceler ve performansını analiz eder misiniz?

Mevcut bir web siteniz varsa, özellikle de yüksek performans notlarına isabet eden tüm sayfaların yeniden tasarlanması gerekmez. Web tasarım firmasının, tasarım değişikliklerini uygulamadan önce güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmek için mevcut sitenizin metriklerini analiz etmeyi planlayıp planlamadığını öğrenin.

6. Rakiplerim için web siteleri oluşturma politikanız nedir?

Bu iyi ya da kötü bir şey olabilir. Örneğin, bir şirket geçmişte sizinkine benzer web siteleri tasarladıysa, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını daha iyi anlayabilir. Bu, değerlendirme sürecinizde sormak ve kullanmak için iyi bir sorudur.

7. Projem nasıl yönetilecek?

Web sitesi yaptırmak istiyorum ama projem nasıl yönetilecek? Tipik olarak, bir web sitesi tasarım süreci dört aşamadan oluşur: strateji / araştırma, tasarım, site geliştirme, başlatma ve değerlendirme. Bir web tasarım firmasının proje yönetimi sürecini öğrenirken, projeniz için belirli bir yönetici veya irtibat kişisi olup olmayacağını, farklı aşamalar için bir zaman çizelgesi olup olmadığını, ilerleme raporlarını alacağınızı ve bir proje yönetim sisteminin olup olmadığını sorun.

8. İşletmeme ait pazar ve rakiplerimi analiz etmek için ne kadar zaman ayrıldı?

Web sitenizi planlamak, başarısının sağlanması için anahtardır. Bu, web sitenizin genel işlevini, içerik yapısını, öğelerini, dağıtımını ve diğer bileşenlerini planlamaya başlamadan önce sektörünüzü araştırmayı ve temel bir pazar analizi yapmayı gerektirir.

9. Web sitemde kim çalışacak?

Bazı web tasarım şirketleri, yapmak istediğiniz işin kapsamına bağlı olarak, bir kişiyi veya bir takım ekibi projenize yansıtabilir. Örneğin, web sitenizde çalışan bir grafik tasarımcı, programcı ve metin yazarı olabilir. Projenizin hangi bileşenlerinin üzerinde çalışacağını bilmek, projenizin nasıl yönetileceğini anlamak için önemlidir.

10. Projemde çalışanların nitelikleri nelerdir?

Projenizde çalışan kişi veya ekibin deneyimini bilmek önemlidir. Yaptıkları diğer web sitelerinin örneklerini sormakta, web tasarım ve geliştirme araçlarındaki uzmanlıklarını tartışmakta ve müşteri referanslarını talep etmekte özgürsünüz.

11. Web sitemi tamamlamak ne kadar sürer?

Tipik olarak, bir web sitesi tasarımı için geri dönüş süresi, gereken işin kapsamına ve metin gibi gerekli bilgilere ne kadar hızlı sağladığınıza bağlıdır. Ancak, tüm içeriği varsa firmanın projenize ne kadar zaman ayırdığını ve ortalama geri dönüş süresini sormalısınız. Ayrıca, hedef tarihlerine uymazlarsa ne olacağı konusunuda görüşmelisiniz.

12. Web sitem kaç sayfa olacak?

Birkaç sayfalı web siteleri Hakkımızda, Sık Sorulan Sorular, Bize Ulaşın, Gizlilik ve Koşullar Şartları gibi standart sayfalara sahiptir. Olmasını istediğiniz diğer sayfaları da işin başında mutlaka belirtmelisiniz.

13. Web sitem tasarımı konusunda isteklerimi yansıtabilecek misiniz?

İlk danışma süreciniz sırasında, bir web tasarım firması, işletmenize, tasvir etmek istediğiniz ton ve stile ve beğendiğiniz web tasarım stilleri türlerine ilişkin bir fikir edinmek için size sorular sormalıdır. Bu, tasarımcıya site bileşenleri açısından aradığınız estetiğin türü hakkında fikir verir ve yeni sitenizin amacı, hedef kitleniz ve içermesi gereken içerik hakkında stratejik bilgi sağlar. Çoğu firma, müşterileriyle, istedikleri web sitesi türünü sağladıklarından emin olmak için el ele çalışırlar. Her şeyden önce web sitesi yaptırmak istiyorum diyerek yola çıkanlar için en önemli hususlardan biride budur.

14. İlk tasarımı beğenmediğimde ne olur?

Genel olarak, ilk proje anlaşmaları, sınırsız değişiklikler veya belirli sayıda revizyon gerektirir. İlk aşamadan sonra önerilen renkler, tasarım yerleşimi, resimler ve yazı tipleri üzerinde tekrar görüşülür, böylece son tasarımın nasıl görüneceğine dair bir fikriniz olur. Süreci ve tasarım firmasındaki değişikliklerin politikasını gözden geçirmek önemlidir.

15. Başlamak için benden ne istiyorsunuz?

Genellikle, sitenizde istediğiniz herhangi bir resim, metin veya diğer içeriği sağlamanız gerekir. Metnin firmanın içerik editörleri tarafından yapılmasını seçerseniz, temel bilgileri sağlamanız gerekir. Kendi kopyanızı verirseniz, daha iyi arama motoru optimizasyonu veya tasarım sunumu için birkaç ince ayar gerekebilir. Durum ne olursa olsun, kopyanızda gerekli olan revizyonlardan ve neden ihtiyaç duyulduğu konusunda önceden bilgilendirilmeniz gerekir.

16. İşletmem büyüdükçe web sitem genişletilecek mi?

Web sitenizin, özellikle de şirketiniz gelecekte yeni ürünler veya hizmetler ekleyebiliyorsa, büyümek için bir alan oluşturması önemlidir. Tasarımın ölçeklenebilirliği hakkında bilgi alın ve tüm site yeniden tasarımı için ödeme yapmak zorunda kalmadan yeni gezinti düğmelerinin eklenip eklenemeyeceği hakkında bilgi edinin.

Kurumsal web sitesi nedir? nasıl olmalıdır? öğrenmek için ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

17. Sitem için bir logo oluşturabilir misiniz?

Tabii ki web sitesi yaptırmak istiyorum sorusuna ilave edeceğiniz sorular olacaktır bunlardan biri de logo sorusudur. Çoğu web sitesi tasarımcısı, ilk proje teklifinizin bir parçası olarak veya ek bir ücret karşılığında işiniz için bir logo oluşturabilir. Bu alandaki deneyimden bilgi alın ve firmanın yarattığı diğer logolara bakın, grafik çekiciliğine özellikle dikkat ederek, tarzın işin odak noktasıyla ne kadar iyi uyuştuğunu ve logonun marka kimliğini ne kadar iyi oluşturduğunu öğrenin.

18. Zaten kurulmuş bir markam var, web sitem tutarlı bir görünüm sağlıyor mu?

Yerleşik bir markaya sahip şirketler için, web sitesi geliştirme firmasının yeni web sitenizi oluştururken marka tutarlılığını sürdürme konusunda deneyime sahip olduğundan emin olmak istersiniz. Bu tür projelere nasıl yaklaştıklarını ve web tasarımının mevcut pazarlama stratejilerinize uygun olmasını sağlamak için ne gibi adımlar atacağını sorun.

19. İşlerden herhangi birini dışarıdan temin edecek misiniz?

Bazı tasarım şirketleri bir projenin belirli bileşenleri için bağımsız yükleniciler kullanırlar. Bu sayede, maliyet etkin bir şekilde daha geniş bir hizmet yelpazesi sunabilmektedir. Dış kaynak kullanımı yapılırsa, web sitenizde çalışacak tüm bağımsız yüklenicilerin kimlik bilgilerini ve proje koordinasyonunun şirket içinde nasıl ele alındığını sorun.

20. Hizmetlerinizi nasıl fiyatlandırıyorsunuz?

Web tasarımının fiyatlandırma yapısı şirketler arasında farklılık gösterir, bu yüzden düz bir proje fiyatının mı yoksa saatlik oranın mı kullanıldığını sorun. Fiyatın, deneyime, uzmanlığa ve projenin kapsamına dayandığını unutmayın.Fiyatlandırma, firmanızın kalitesine ve markanıza nasıl değer verdiklerini ve çevrimiçi varlığının önemini yansıtacak şekilde olmalıdır.

21. Fiyatlara neler dahildir?

Web sitesi yaptırmak istiyorum ama fiyatlarınız konusunda çizginizi net bir şekilde ifade etmelisiniz. Proje teklifi verildiğinde tam olarak neyi ödediğinizi bilmek önemlidir. Fiyatlara dahil olan kalemlerin ayrıntılı listesini isteyin ve nelerin dahil olmadığını sorun.Örneğin, bazı firmalar başlangıç projesinin fiyatına dahil olmayan barındırma veya bakım hizmeti sunmaktadır.

22. Projenin başlangıç teklifinin dışında çalışma için faturalama prosedürü nedir veya çıktılar üzerinde mutabık kalınmıştır?

Projeniz ilerledikçe, projenin orijinal kapsamı dışında ek hizmetler isteyebilirsiniz.Web sitenizde çalıştıktan sonra başka özellikler veya öğeler eklemeye karar verirseniz faturalandırmanın nasıl işlediğini öğrenin.

23. Web sitem akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazlar ile uyumlu olacak mı?

Mobil web siteleri, çevrimiçi bir varlığı olan işletmeler için bir zorunluluktur. Web tasarım şirketinin web tasarımının mobil bileşenine nasıl yaklaştığını öğrenin.Örneğin, bir masaüstü bilgisayardan veya bir mobil cihazdan erişilip erişilmediğinden, tüm ziyaretçileri karşılamak için duyarlı bir tasarım kullanılabilir. Veya, ilk web sitesi tasarımının bir parçası olarak ayrı bir mobil site de eklenebilir.Belirlenecek önemli faktör, web tasarım şirketinin mobil uygulamaları geliştirmedeki deneyiminin genişliğidir ve bu yaklaşımın arkasındaki mantık nedenidir.

24. Web sitelerine arama motoru optimizasyonu yapıyor musunuz?

Günümüzde, hemen hemen tüm web siteleri SEO ile kodlanmış olmalıdır. Yeni bir site tasarlıyorsanız, herhangi bir önemli sorun olmadığından emin olmak için üçüncü taraf bir SEO şirketinin lansman öncesinde SEO denetimi yapması iyi bir fikirdir.

25. Sitem için anahtar kelimeleri nasıl belirleyeceksiniz?

Sitenizin her sayfasında doğru anahtar kelimelere sahip olmak, önemli bir SEO pazarlama bileşenidir. Bununla birlikte, tam bir anahtar kelime çalışması, çoğu web sitesi tasarımının kapsamı dışındadır. Anahtar kelimelerin nasıl kullanılacağını düşünmek önemlidir. Hedeflerinizi karşılamak için organik arama trafiğine güveniyorsanız, üçüncü taraf bir SEO şirketinin yalnızca bir site denetimi değil, aynı zamanda bir anahtar kelime çalışması da yürütmesi iyi bir fikir olur.

26. Ne tür içerik yönetim sistemi kullanıyorsunuz?

Web sitesi yaptırmak istiyorum ama sitemi nasıl yöneteceğim? İçerik yönetim sistemi, web sitenizin içeriğini kodlama gerekmeden yönetmenizi sağlar. En avantajlı içerik yönetim sistemi, web sitenizi kendiniz güncellemeyi veya web sitesi firmasının içeriği entegre etmesini ve güncellemeleri sizin için yapmasını sağlar. Kullanılan sistem türünün üçüncü taraf bir sistem mi yoksa özel olarak kendi yapısına mı sahip olduğunu sorun. Canlı bir içerik yönetim sistemi kullanmayı bilmiyorsanız, eğitimin sunulup sunulmadığını sorun.

27. E-ticaret hizmetleri sunuyor musunuz?

Web tasarım ve geliştirmeye ek olarak, kapsamlı bir web sitesi tasarım şirketi, çevrimiçi satış yapan işletmeler için e-ticaret hizmetleri sunmaktadır. İlerleyen aşamada e-ticaret’e geçmek isteyebilirsiniz. Çalıştığınız firmanın bu hizmeti verebiliyor olması işinize gelecektir.

28. Hangi web standartlarını ve uygulamalarını takip ediyorsunuz?

Bir web tasarım ve geliştirme şirketi tüm tasarım trendlerinde güncel olmalı ve mevcut web geliştirme standartlarını takip etmeli, böylece web siteniz tüm işletim platformlarında ve tüm tarayıcılarda çalışacaktır. Web tasarım firmasının World Wide Web Consortium (W3C) tarafından belirlenen CSS ve HTML standartlarında güncel olup olmadığı hakkında bilgi edinin. Site kodlamasının W3C standartlarına uygun olduğundan emin olmak için davranış kodu doğrulaması yapıp yapmadığına emin olun.

29. Sitemde ne tür bir IP adresi olacak?

Web tasarım şirketi sizin için bunu ele alıyorsa, statik bir IP adresi yerine benzersiz bir IP adresi alıp almayacağınızı sorun. Benzersiz bir IP adresi, arama motorlarında daha üst sırada yer alır ve çoğu e-posta sağlayıcısı tarafından spam olarak kabul edilmez.

30. Alan adı kaydı sunuyor musunuz?

Web sitesi yaptırmak istiyorum ama site yapımı dışında kalan alan adı hizmetini de veriyor musunuz? Bir web sitesi yayınlanmadan önce bir isme ihtiyacı var. Çoğu tam hizmet web tasarım firması, alan adı kayıt işlemlerini gerçekleştirir. Siteniz için istediğiniz ismin müsait olup olmadığını, eğer sizin için kayıt edip etmeyeceğini, alan adı kaydının kaç yıl ve bu hizmeti gerçekleştirme maliyetini kontrol edip etmeyeceğini firmadan sorunuz.

31. Web sitesini oluştururken görebilecek miyim?

Saygın web tasarım firmaları, devam eden web sitenizi her bir aşamada görüntülenebilir hale getirecek, böylece öneriler, değişiklikler veya içerik düzenlemeleri konusunda talepte bulunabileceksiniz.

32. Web sitemin işlevselliği, yayınlanmadan önce test edilecek mi?

Web tasarım şirketleri, yayınlanmadan önce genellikle yeni web tasarım işlevlerini test eder. Bu test aşamasının bir parçası olarak, sözdizimi hataları, çapraz tarayıcı uyumluluğu, doğru yüklenen dosyalar ve web sitesindeki formların, linklerin, komut dosyalarının ve diğer öğelerin işlevselliğini test etmeyi içerip içermediğini belirlemelisiniz.

33. Aktif sitemi güncellediğinizde kesinti yaşayacak mıyım?

Yeniden tasarlanan site yayına hazır olduğunda, mevcut web sitenizi nasıl etkileyebileceğini bilmek önemlidir. Herhangi bir risk varsa ve herhangi bir aksama süresinin en aza indirilebileceği durumlarda, transfer sürecine neyin dahil olacağını sorun.

34. Web hosting hizmeti sunuyor musunuz?

Web sitesi hizmetlerinin bir parçası olarak, web tasarım şirketleri web barındırma hizmeti sunmaktadır. Bu, web sitenizin barındırma sunucusunda bulunacağı anlamına gelir. Zaten bir web barındırma sağlayıcınız olsa bile, web tasarım firmasının hosting planları açısından ne sunduğunu sormak, ücretin benzersiz bir IP adresi, ne kadar bant genişliği, işlem gücü ve disk alanı dahil edilip edilmediğini sormak iyi bir fikirdir.

35. Sosyal medyayı web tasarımıma entegre edecek misiniz?

Sosyal paylaşım sitelerini web sitenize bağlamak artık web sitesi tasarımındaki normun bir parçası. Web tasarımcısının bunu yapıp yapamayacağını öğrenin.Bazı web tasarım şirketleri bir adım daha ileri giderek, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmanıza ve bunları satışa dönüştürmenize yardımcı olacak sosyal medya entegrasyon hizmetleri sunmaktadır. Kurulum ve yönetim, blogcu erişim ve izleme ve ölçme gibi sosyal medya pazarlama planlarını sorun.

36. Sitem yayınlandıktan sonra destek hizmeti sunuyor musunuz?

Teknoloji ve trendler değiştikçe, web sitenizde ek web tasarım ve geliştirme çalışmaları yapmak isteyebilirsiniz. Bu, içeriği güncellemeyi veya tarayıcı değişiklikleriyle uyumluluğu güncellemeyi içerebilir. Web tasarım firmasına bakım hizmeti sunup sunmadıklarını sorun.

 

Eğer hala web tasarım ajansınızı bulamadıysanız hemen İzmir Web Tasarım Ofisi’ne başvurun. İzmir’de web tasarım lider firması ile en iyi hizmeti alacağınıza emin olabiliriniz.

 

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

.