Web sitem neden Google’da çıkmıyor? Yapmanız gereken 10 şey

Bir web sitesi kurduysanız , kendinize Web sitem neden Google’da çıkmıyor diye sormuş olabilirsiniz . Gerçek şu ki, oyunda birçok faktör var. Dikkate alınması gereken birkaç nokta, sitenizin Etki Alanı Yetkilisi, Sayfa Yetkilisi ve hatta yapılandırılma biçimini içerir. Ancak yine de web sitenizin neden Google’da sıralamada yer almadığını merak ediyorsanız, bu gönderi size tam da bu soruyu nasıl ele alacağınız konusunda bazı tavsiyeler verecektir.

Temel bilgilerle başlayalım.

Web siteniz Google arama sonuçlarında görünmüyorsa ve neden olduğundan emin değilseniz, daha düşük yerleşiminize katkıda bulunan bir dizi sıralama faktörü olabilir.

Web sitem neden Google'da çıkmıyor? Yapmanız gereken 10 şey

Web sitem neden Google’da çıkmıyor? Yapmanız gereken 10 şey

Bakmanız gereken ilk şey alaka düzeyidir. Google, arama yapanlara en alakalı bilgileri sağlamak istiyor. Bunu, web sitesi içeriğini tarayarak ve bunu bir araştırmacının hedeflediği anahtar kelime/arama sorgusuyla eşleştirerek yaparlar. Siteniz yetkili kaynaklardan içerik kopyalıyorsa veya sayfa içeriğiniz aranan konuyu tam olarak kapsamıyorsa, Google’ın web sitenizi göstermeyeceğinden emin olabilirsiniz.


Web sitenizin Google’da sıralamasını engelleyen “SEO sorunlularını” belirlemek için yardıma mı ihtiyacınız var? Sertifikalı SEO uzmanlarımız tarafından ücretsiz bir web sitesi denetimi talep edin .Arama Sonucu Yerleşimini Artırmak için Google Sıralama Faktörleri

Anahtar Kelime Yerleşimi ve Yoğunluğu

Doğru anahtar kelime yerleşimi, Google’ın bir sayfanın konusunu belirlemesine yardımcı olmak için çok önemlidir. Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi / kelime öbeğini başlık etiketinde, sayfa içeriğinin başında ve sayfanın geri kalanına serpiştirilmiş olarak ekleyin. Bu SEO için son derece önemlidir!

İçeriğinizin arama motorları için değil insanlar için yazılmış olması ve sayfanızın Google web tarayıcılarının ilgisini çekmek için “anahtar kelimeyle doldurulmuş” değil, doğal olarak okunması da önemlidir. Spam olarak görüldüğü ve Google bunun için web sitenizi cezalandırabileceği için anahtar kelime doldurma konusunda çok dikkatli olun. Amacınız Google için alaka düzeyi sinyalleri oluşturmak ama bunu aşmamak!

Dikkate alınması gereken başka bir şey de alan adınızdır. Bir alan adı seçerken, anahtar kelimeyi ekleyin ve yapabiliyorsanız, anahtar kelimeyi alan adındaki ilk kelime olarak listeleyin. Alan adınız daha önce kaydedildiyse endişelenmeyin, bir alt alan adına bir anahtar kelime eklemeyi deneyin. Örneğin, www.website.com/seo yerine www.seo.website.com gibi bir sayfa etki alanı ayarlamayı deneyin.

Yoast SEO, işletme sahiplerinin sayfalarını doğru ve doğal bir şekilde optimize etmelerine yardımcı olan harika bir eklentidir. İçeriğinizi okumanın ne kadar kolay olduğu, anahtar kelimenizin/ifadenizin sayfada kaç kez kullanıldığı, resimlerinizin optimize edilip edilmediği ve çok daha fazlası hakkında rehberlik sağlayabilir. WordPress SEO’nun İsviçre çakısını arıyorsanız, Rank Math da var .

Görüntü Optimizasyonu

Google’ın web tarayıcıları resimleri görüntüleyemediğinden, web sayfanızdaki resimlerin ne anlama geldiğini anlamalarına yardımcı olmanız önemlidir. Resim dosyası adı, alternatif metin ve başlık etiketi, resminizi açıklamalıdır. Açıklamada kısa olun ve metni farklı tutun. Bazen bu, baştan sona benzer görsellere sahip bir site için biraz yaratıcı olmak anlamına gelir.

İçerik ve Site Güncellemeleri

Google yeni materyalleri SEVİYOR. Web sitenizi sık sık güncelleyerek ve yeni blog gönderileri ekleyerek içeriğinizi taze ve benzersiz tutun. Büyük değişiklikler, Google için küçük değişikliklerden daha iyi bir sinyaldir, bu nedenle güncellemeler oluştururken önemli değişiklikler yapmaya çalışın.

Blog gönderilerine ve sayfalarına ek olarak, arama yapan kişiye ve hedef kitlenize değer sağlayan tamamlayıcı içerikler de oluşturmalısınız. İşte bazı öneriler:

  • videolar
  • Bilgi grafikleri
  • Etkileşimli Haritalar/Araçlar
  • E-kitaplar, Teknik İncelemeler, İndirilebilir Şablonlar

Sitede Geçirilen Süreyi İzleyin

Web sitenizin ziyaretçileri siteden hızla ayrılıyorsa, aynı zamanda hemen çıkma olarak da bilinir, Google sayfanızdaki bilgilerin web sitenizi bulmak için kullanılan arama sorgusuyla alakasız olduğunu belirleyebilir. İçeriğiniz ilgi çekici olmalı ve uygun mesajı iletmelidir. Ziyaretçiler sitenizde vakit geçiriyorsa, Google’ın yeni tüketicilerle paylaşmak isteyeceği bir değer sağlıyorsunuz demektir!

Web Sitenizin Google’daki Arama Sıralamasını Yükseltmek için Ne Yapabilirim?

Zayıf Etki Alanı Geçmişini Kontrol Edin

Google’da sıralaması düşük olan bir web sitesinin kötü bir etki alanı geçmişi olabilir. Penguin ve Panda gibi cezalar, web sıralamalarını yükseltmek için kullanılan kötü niyetli taktikleri hedeflemek için oluşturulmuştur ve siteniz olumsuz etkilenebilir. Spam gönderenlerle ev sahipliği yaparken ve “siyah şapka” taktikleri uygularken dikkatli olun. Google sonunda bunu fark edecek ve web sitenizi unutulmaya yüz tutacaktır!

Alan Adı Kaydınızı Yenileyin

Alan adınızı güncel tutun ve daha uzun alan adı kayıtları satın almayı deneyin. Google, daha uzun bir kaydın daha meşru olduğunu düşünür ve daha uzun yıllar var olmaya devam edeceğine inandıkları web sitelerine daha fazla itibar eder. Kısa süreli kayıtlara sahip alan adları, aynı konuda kurulmuş bir siteye kıyasla aktif olarak sürdürülemeyebilecekleri veya geçici bir amaç için oldukları için daha az yetkili görünmektedir.

Sayfa Hızını Test Et

Yavaş yüklenen bir web sitesi , içeriği hızlı bir şekilde teslim eden sitelere kıyasla sıralamalarda düşer. Google, arama yapanlara kaliteli içerik sunmak istiyor ve yavaş yüklenen bir sayfa, düşük kaliteli bir sinyal gönderiyor. Artı, müşterileriniz hız arıyor, bu nedenle bir sayfa yavaş yükleniyorsa sitenizi hızla terk edecekler ve bu da hemen çıkma oranınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Web sitenizle ilgili olarak Google’a doğru sinyalleri gönderdiğinizden emin olun. Düşük kaliteli veya spam içerikli gelen bağlantılarınız varsa , Google bunu sıralama sistemini manipüle etmek olarak algılar ve web sitesini cezalandırır. Backlink doğal olmalıdır. Yüksek düzeyde güvene sahip yetkili siteler, okuyuculara kaliteli kaynaklar sağladıkları için web sitelerinin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olma eğilimindedir.

Bağlantı stratejinize yardımcı olacak Moz tarayıcı uzantısı, Ahrefs ve Screaming Frog SEO Spider gibi bir dizi araç bulunmaktadır.

Yüksek kaliteli gelen bağlantılar oluşturmanın yanı sıra, dahili web sitesi bağlantısı da Google için önemlidir. Web sitenizin, trafiği alakalı içerik sayfalarına yönlendiren yeterli miktarda dahili bağlantıya sahip olduğundan emin olun. Örneğin, iletişim sayfanıza bir bağlantı ekleyin veya bir blog makalesinde sağladığınız bir hizmetten bahsediyorsanız, o hizmet sayfasına bir bağlantı ekleyin.

Ayrıca, Google’a kalitesiz bir sinyal gönderebilecekleri ve böylece sitenizin arama sonuçlarındaki varlığını azaltabilecekleri için bozuk bağlantıları kontrol edin ve onarın.

Ya Tamamen Yanlış Anahtar Kelimeleri Kullanıyorsanız?

Anahtar kelime öbeklerinizin aranma hacmi önemlidir. SEO stratejinizin bel kemiğidir. Ayda yalnızca 100 arama alan bir terim için sıralamaya girmeye çalışıyorsanız, arama sonuçları sayfasının en üstüne çıkma şansınız çok düşüktür. Sitenizde hedefleyeceğiniz anahtar kelimeleri düşünürken, bunların oldukça yüksek arama hacimlerine sahip olduğundan emin olun. Sıralama söz konusu olduğunda bu, yokuş yukarı bir savaşa tırmanmaktan daha kolay olacaktır. İnsanların benzer sayfaları bulmak ve bu konular etrafında içerik oluşturmak için hangi kelimeleri ve kelime öbeklerini kullandıklarını bilin.

Google Web Sitenizi Dizine Eklemiyor

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile konuyu çok iyi temsil eden içerik yazabilirsiniz, ancak bunu kimse görmezse neden zahmet edesiniz? İnsanların web sitenizi bulabildiğinden emin olmanız gerekir. Bazı SEO taktikleri, diğer popüler sitelerde yayınlamayı ve sosyal medya kanallarını kullanmayı içerir. Bir SEO denetimini de düşünebilirsiniz.

Anlamak önemli olsa da Web Sitem Neden Google’da Sıralanmıyor? Bir web sitesi sahibi olarak yapabileceğiniz en önemli şey harekete geçmektir. Başka hiçbir şey değilse, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almaya başlaması için yeterince iyi bilmeniz gerekenleri öğrenmek için bunu motivasyon olarak kullanın.

Google, ilgili bir konuyla ilgili bir blogdan bir bağlantı ve ardından o kadar yakından alakalı olmayan bir siteden başka bir bağlantı içeren bir web sitesi gördüğünde, ilk sitenin ikincisinden daha yetkili (ve dolayısıyla daha iyi) olduğunu varsayacaktır. Yüksek otorite sitelerinden bağlantılar alarak “kaliteli backlink” oluşturabilirsiniz.

Mobil Cihazlar için Optimize Edilmemiş

Mobil web taraması giderek daha popüler hale geliyor. Sitenizi mobil cihazlarla uyumlu olacak şekilde optimize etmediyseniz, yaptığınızdan emin olmanın zamanı geldi! Tüm içeriğinize akıllı telefonlar ve diğer taşınabilir cihazlar aracılığıyla da erişilebildiğinden emin olun.

Web Siteniz Google Tarafından Cezalandırılmış Olabilir

Google tarafından ceza almak bir süredir olan bir şeydi. Google, web sitelerini sıralamak için kullandığı 200’den fazla sinyal olduğunu ve bazen bu sıralamaların cezalardan etkilenebileceğini söylüyor. Peki, siteniz cezalandırılırsa, sonuç sayfalarında tekrar herhangi bir yerde görünmeden önce harekete geçmeniz gerekir. İlk adım, bu blog yazısı gibi kaynaklar aracılığıyla bunun neden olmuş olabileceği ve nasıl düzeltilebileceği hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmektir. Genel bir kural olarak, Google Search Console’da hangi bağlantıların artık web sitenizle ilişkilendirilmemesi gerektiğini Google’a bildirmek için kullanılabilecek  bir reddetme aracı vardır .

Web sitenizin Google’ın SERPS’inde yer almamasının tonlarca nedeni vardır. Ve ne yazık ki, onlar hakkında daha fazla şey öğrenmek, size her zaman sorunu nasıl çözeceğiniz konusunda anında bilgi vermez. Bununla birlikte, biraz araştırma ve alın teri ile işleri doğru yöne yönlendirebilmeniz gerekir.

Yerel Arama Sonuçlarında Gereken Atıflar

İşletmeniz için alıntılara sahip olmak, yerel girişinizin güvenilirliğini oluşturduğu için önemlidir. Google, alıntı hizmetleri satan şirketler ve hatta SEO şirketlerinin kendileri tarafından ‘optimize edilmiş’ olanlar da dahil olmak üzere birçok sitedeki alıntıları etkileyecek olan büyük olasılıkla daha fazla algoritmik bir güncelleme gerçekleştiriyor! Bu neden olabilir? Çoğu zaman bu tür şirketler, kendi sitelerinden sizin sitenize neyin optimize edildiğine dair tutarlı bilgiler içeren bir geri bağlantı sağlamazlar. Sizce Google neden bu tür listelemeleri cezalandırır? Bu doğru – uygun şekilde optimize edilmiş listeler kadar onlara güvenmiyorlar. “Web Sitem Neden Google’da Sıralanmıyor?” sen sor? Belki de doğru şekilde alıntılanmadığınız ve bunu düzeltme çalışmaları daha yeni başladığı içindir!

Google, Yeni Bir Algoritma Güncellemesi Yayınladı

Bunun bir algoritma güncellemesi olduğuna bahse girebilirsiniz. Bunu neden söylüyorum? Pekala, Moz gibi (güncellemeleri doğrudan Google’dan yayınlayan) siteleri takip ederseniz, yılda yaklaşık bir kez (birkaç ay verin veya alın) büyük bir güncellemenin yapıldığını göreceksiniz.

Bu güncellemeden ne tür şeyler etkilenmiş olabilir? Belirli geri bağlantılar, spam içerikli bağlantılar ve sosyal medya profilleri büyük olasılıkla bu özel güncelleme için hedeflerdi. Bu senin için neden önemli? Çünkü siteniz herhangi bir şekilde, şekilde veya biçimde spam içeriyorsa, bir sonraki büyük Google güncellemesinden etkilenme olasılığı yüksektir!

Raleigh, NC ve Ötesindeki En İyi Dijital Pazarlama Ajansı

Web siteniz Google’da sıralanmıyorsa, sizi koruduk. Bugün 0 850 562 16 05  numaralı telefondan ekibimizle iletişime geçin ve ücretsiz strateji seansınızı ayırtın. Kanıtlanmış SEO hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, uzman ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

SEO Sorunlarını Belirlemek İçin Bir Web Sitesi Denetimi Gerçekleştirin

Yukarıda listelenen bu faktörler, arama motoru sonuçlarınızda en büyük etkiyi yaratanlardan bazıları olsa da, Google’ın arama motoru algoritmalarına giren 200’den fazla sıralama faktörü vardır. Sitenizin neden iyi sıralanmadığına dair çok sayıda neden olabilir.

Web sitenizin Google’da üst sıralarda yer almasını engelleyen “SEO sorun çıkaranları” bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, size yardımcı olmak için buradayız! Sertifikalı bir SEO uzmanı tarafından ücretsiz bir web sitesi denetimi alın .

, ,
.