14/06/2021 admin

Facebook Erişim ve Gösterim

Facebook sayfa görüntüleme ve sayfa erişimi arasında bir fark var mı?

Facebookta birçok farklı metrik var ve bunların çoğu kafa karıştırıcı veya temelde aynı şeyleri ölçüyor gibi görünüyor.

Bugün bu sinir bozucu benzerliklerden bir tanesini ele alalım; erişim ve sayfa görüntüleme. Her birini kendi bölümünde ele alacağız ve hem bunların ne olduğunu hem de anlamanın nasıl yararlı olabileceğini anlatacağız. Erişimle başlayalım, çünkü bu ikisi arasında daha karmaşık olanıdır.

Facebook Erişim

Facebook’ta “Erişim” oldukça basit bir kavramdır, ancak farklı uygulamalarında kavraması zor. Aslında, konuyu en son ele aldığımdan bu yana metrikleri bile değiştirdiler.

Erişim, genel olarak, oldukça basittir. Bir şeyi gören insanların sayısını ölçen bir sayıdır. Bunu, bir PPC analitik raporu oluşturan “aylık benzersiz görünümler” gibi düşünebilirsiniz. Bu basit bir görüntüleme sayısı değildir, çünkü bir kişi sayfanızı iki kez görüntülerse, iki tıklama değil, yalnızca bir tıklama olarak sayılır. 

Facebook Organik Erişim

Facebook Organik Erişim

Sorun, farklı erişim türleriyle birlikte gelir. İsimleri biraz kafa karıştırıcı olan esasen dört çeşit erişim vardır.

Erişim Sonrası “sayfa erişimi” metriğinizdir. Bu, sayfanızın yaptığı herhangi bir gönderiyi gören kişilerin (basit isabetler değil, benzersiz kişiler) sayısının bir ölçüsüdür. Bir kişi yaptığınız altı farklı gönderiyi görürse, Posta Erişimi amaçları için yalnızca bir kişi olarak sayılır.

Aşağıdaki üç erişim biçiminin tümü, düzey sonrası erişim metrikleridir ve buna rağmen Erişim Sonrası türleri olarak adlandırılmaz. Gönderileri tek tek ölçerler, diğer gönderilerin içeriğini veya bir bütün olarak sayfanızı görmezden gelirler.

Organik Erişim , Öngörüler panelinizdeki her bir gönderiye eklenen bir sayıdır. Bu, belirli bir gönderiyi ücretsiz olarak gören kişi sayısıdır. Bu, sizi takip ettikleri için doğrudan yayınlarında görmek veya arkadaş oldukları biri bunu herkese açık olarak paylaştığı ve algoritma tarafından yayınlarına yerleştirildiği için yayınlarında görmek anlamına gelir.

Organik erişim, şu anda Viral Erişim adı verilen ayrı bir metrik içerebilir veya içermeyebilir Geçmişte viral erişim ayrı olarak ölçülürdü; Farklı kişilerden gelen raporlar çakıştığından, bunun değiştirilip değiştirilmediğinden, taşındığından veya kaldırıldığından emin değiliz. Her zaman olduğu gibi, bu olduğunda, bir sunumun ortasında olmamız ve bazı kişilerin eski verilerden yararlanıyor olması mümkündür.

Her durumda, viral erişim hala mevcutsa, organik erişimin bir alt kümesidir. Viral erişim, gönderilerinizi ücretli ve doğrudan olmayan yollarla gören kişi sayısı olarak tanımlanır. Başka bir deyişle, kullanıcı gönderiyi arkadaşı paylaştığı için görürse, viral erişimdir. Sizi takip ettikleri için görürlerse, bu doğrudan organik erişimdir.

Bugünlerde organik ve viral erişim arasında gerçekten anlamlı bir ayrım yok. Gönderileri paylaşmak, yorumlamak ve beğenmek “hikayeler” oluşturduğunda çok daha alakalıydı, ancak günümüzde viral erişim, bir gönderinin ne kadar iyi paylaşıldığının bir göstergesidir. Bunu görmek için, sadece kaç kez paylaşıldığını kontrol edebilirsiniz. Yinelenen bir metrik için hiçbir neden yoktur.

 

Son olarak, Ücretli Erişiminiz var. Tahmin edebileceğiniz gibi, ücretli erişim, gönderiyi tanıtmak için ödeme yaptığınız için gönderilerinizi gören kişilerin sayısıdır. Bir gönderiyi her öne çıkardığınızda veya bir sayfa gönderi reklamı oluşturduğunuzda, bu gönderi için aldığı görüntüleme sayısını ücretli erişim olarak kaydeder. Uygulama reklamları veya kenar çubuğu reklamları gibi yayın dışı reklamlar için ölçülen bir metrik olarak ücretli erişim almazsınız, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

Ayrıca, tüm erişim biçimlerinin, gönderinin ekranda görüntülenmesine bağlı olduğunu da belirtmekte fayda var. Facebook’a göz attığınızda, aynı anda yalnızca iki veya üç tanesini ekranda görebilmenize rağmen, bir düzine kadar gönderiyi nasıl yüklediğini biliyor musunuz? Ve yeterince hızlı aşağı kaydırırsanız, Facebook yenilenip size daha fazla yeni gönderi vermeden önce akışın sonuna mı ulaşacaksınız? Geçmişte, Facebook’u yüklediyseniz, o düzine gönderiye yüklenir ve Facebook’u hemen kapatmış ve alttaki gönderilere hiç bakmamış olsanız bile, sizi hepsi için +1 erişimi olarak sayardı.

Ancak şimdi, Facebook öyle bir değişiklik yaptı ki, sayılan tek erişim, gönderiyi gerçekten görme fırsatına sahip olan kişilerin erişimidir. Elbette bu, kullanıcının buna gerçekten dikkat ettiği anlamına gelmez; yazınızı tamamen kaydırıp gözden geçirmiş olabilirler. Bu nedenle etkileşim metrikleri de önemlidir.

 

Peki ulaşmak neden bu kadar kafa karıştırıcı bir karmaşa? Öncelikle, her gönderi için organik ve ücretli erişiminizi toplamayı ve sayfa erişiminize eşit bir toplam elde etmeyi bekleyebilirsiniz. 

Bir kişinin A Mesajını reklam olarak gördüğü, ardından B Mesajını gördüğü ve ardından organik özet akışında A Mesajını gördüğü bir senaryo hayal edin. Bu kişi A gönderisine bir organik erişim, B gönderisine bir organik erişim, A gönderisine bir ücretli erişim ve bir Sayfa Erişimi verir. Tüm gönderi erişim numaralarınızı toplayacak olsaydınız, üç tane alırsınız, ancak sayfa erişimi için yalnızca bir tanesi sayılır.

Erişimin süreye dayalı bir ölçüm olduğunu da belirtmekte fayda var. Yani, verilerin toplandığı süreyi aklınızda tutmanız gerekir. Bir gönderideki bir haftalık erişimi bir aylık sayfa erişimiyle karşılaştırmak, size hiçbir yararlı veri sağlamaz.

Sayfa Erişimi ve Sayfa Görüntülemeleri arasındaki farktan bahsettiğimizde, farkın ne olduğunu merak etmek oldukça kolaydır.

Sayfa Görünümleri

Sayfa görünümleri nispeten basit bir ölçümdür. Gönderiler veya kategoriler arasında bölünmezler. Onlar sadece sayfanızı görüntüleyen kişi sayısının basit bir sayacıdır. Gönderileri saymaz, sadece sayfanızın görüntülenmesini sağlar.

Sayfa görüntülemelerinin, gönderilerinizin insanları sayfanıza nasıl getirdiği dışında gönderilerinizle hiçbir ilgisi yoktur. Sayfa görüntülemeleri, Facebook’ta oturum açmamış kişileri kaydeden birkaç ölçümden biri olduğu için de dikkate değerdir.

Facebook Erişim

Facebook Erişim

Bakın, Facebook’a giriş yapmamış kişilerin haber kaynağı yok. Facebook’un ana sayfasına gitmeye çalışırlarsa, oturum açma/hesap oluşturma sayfasına yönlendirileceklerdir. Ancak doğrudan bir işletme sayfasına giderlerse, sayfanın kendisini görmeye devam ederler. Onlardan bir hesap oluşturmalarını veya hesaplarına giriş yapmalarını isteyen bir açılır pencere ve büyük bir başlık açılır, ancak buna gerek yoktur.

Facebook, bu veriler için belirli bir süre içinde bir sayfayı ziyaret eden kişileri takip etmek için muhtemelen çerezler veya temel bir IP listesi gibi bir tür izleme yöntemi kullanır. Bir kişi, oturumu kapatmış olsa bile, aynı hafta içinde sayfayı birden çok kez ziyaret ederse, yine de yalnızca bir görüntüleme olarak sayılır. Oturumu kapalıyken sayfayı görüntülerlerse, oturum açıp tekrar görüntülerler, genellikle yalnızca bir olarak sayılırlar, ancak bazen izleme verilerinin süresi dolarsa veya manuel olarak temizlenirse birden fazla sayılırlar.

Fark

Eğer kavramak musunuz farkı henüz Hesap genelinde sonrası ulaşılabilecek ve sayfa görünümleri arasında? Değilse, açıklığa kavuşturalım ve karşılaştıralım.

Sayfa görüntülemeleri , belirli bir zaman diliminde sayfanızı görüntüleyen benzersiz kişilerin sayısının bir sayacıdır. Sayfa erişimi veya gönderi erişimi, belirli bir zaman diliminde sayfanızdan herhangi bir gönderiyi görüntüleyen benzersiz kişilerin sayısının bir sayacıdır.

Gönderilerinizden birini görüntüleyen ancak sayfanıza tıklamayan bir kişi, sayfa görüntülemelerine sayılmaz, erişim için bir kişi olarak sayılır.

Tıklayan ve sayfanıza ulaşmak için bağlantı kuran bir kişi, sayfa görüntüleme olarak sayılacaktır ve sayfanızda, onları görecek kadar uzağa kaydırırsa yüklenen herhangi bir gönderi için bir gönderi erişimi sayılacaktır.

Burada bir kişi aynı anda birden fazla metrik türü olabilir. Reklamlarınızdan birini görüntüleyen, sayfanızı tıklayan ve daha fazla gönderi görüntülemek için sayfayı kaydıran bir kişi, ücretli erişime +1, organik erişime +X olur, burada X, gördükleri gönderi sayısıdır, +1 sayfa erişimidir, ve sayfa görüntülemelerine +1.

Bu Metrikleri Kullanma

Peki tüm bu saçmalıklardan gerçekten nasıl yararlanıyorsunuz? Eh, kendi başlarına, bu metriklerin hiçbiri özellikle değerli değildir. Ah, “Sayfamın ayda 1 milyonun üzerinde sayfa görüntülemesi var” demek güzel olabilir ama daha küçük seviyelerde pek kullanışlı değil.

Bu metriklerin ana değeri, onları önceki aylardan kendileriyle karşılaştırmaktan gelir. Sayfa erişiminizi birkaç ay boyunca genel olarak ölçebilir ve ardından ortalamanın üzerinde bir performans sergileyip sergilemediğinizi veya her hafta istikrarlı bir büyüme görüp görmediğinizi belirleyebilirsiniz.

Facebook Sayfa Görünümleri

Facebook Sayfa Görünümleri

Erişimde bir artış olduğunda, sayfa görüntülemelerinde bir artış olabilir veya olmayabilir. Bu, gönderilerinizin insanları sayfanıza tıklamaya itip itmediğine veya başka hedefleri olup olmadığına bağlıdır. Web sitenize giden bir gönderi bağlantısını tıklamak size bir sayfa görüntüleme sağlamaz, bu nedenle genellikle sayfa görüntülemelerinden daha yüksek bir sayfa erişiminiz olur.

Aşırı performans gösteren belirli gönderileri ayrıntılı olarak incelemek ve belirlemek için erişim artışını kullanabilirsiniz. Bu, sayfanıza gelen gösterimi, erişimi ve trafiği artıran stratejileri analiz etmenize ve çoğaltmanıza olanak tanır.

Sayfa görünümleri, insanların sayfanızı görüntülemesini istiyorsanız kullanışlıdır. Şahsen, sayfa görüntülemelerinin çoğu zaman oldukça önemsiz olduğunu düşünüyorum. Genel Facebook harekete geçirici mesajı gönderide yer alıyor ve çoğu zaman insanları başka bir şeye doğru itiyor. Bir etkinlik olabilir, bir web sitesi veya açılış sayfası olabilir, bir uygulama olabilir, ancak nadiren Facebook sayfasının kendisidir. Bununla birlikte, sayfa görüntülemelerinizi genel büyümeyi belirtmek için bir metrik olarak ve reklamverenlerin sizinle çalışmasına yardımcı olmak için paylaşabileceğiniz bir metrik olarak kullanabilirsiniz.

Ek olarak, daha fazla ayrıntı için her iki metrik de ayrıntılı olarak incelenebilir. Örneğin, organik erişiminizi coğrafi konuma bölünmüş olarak görebilirsiniz. Hangi şehirlerin size en çok etkileşim sağladığını, hangi demografilerin sayfanızla en çok ilgilendiğini ve bu tür diğer metrikleri görebilirsiniz .

Tabii ki, bunların herhangi birinin yararlı olup olmadığı, bakılacak tarihsel verilere sahip olmaya bağlıdır. Verilerinizin bir anlık görüntüsünü görmek gelecekteki performansı ölçmek için bir kıyaslama olabilir, ancak mevcut bir kıyaslama olmadan bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğunu anlayamazsınız. Bu metriklerin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu görmek için nasıl büyüdüğünüzü veya büyümediğinizi görmelisiniz. Bunları diğer sayfalarla gerçekten karşılaştıramazsınız, çünkü hem durumlar eşit değildir hem de Insights’a erişmeden diğer şirketler için bu metriklere erişemezsiniz.

Bu metriklere dikkat edin ve zaman içindeki ilerlemeyi ve büyümeyi ölçebilirsiniz. Veya bunları dikkate almayın ve dönüşüm oranları ve açılış sayfası tıklama oranları gibi somut olarak daha faydalı metriklere daha fazla dikkat edin. Hangi veri parçalarının izlenmeye değer olup hangilerinin izlenmeyeceğini belirlemek tamamen size kalmıştır.

.